Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
29.5.2024LocalTapiola Group CEO Juha Koponen to leave his position at the end of JuneLocalTapiola Group CEO Juha Koponen has announced that he will leave his position as LocalTapiola Group CEO on 30 June 2024. Mr Koponen will serve in an advisory role in the group until the end of 2024. Group Business Director Pekka Antikainen will temporarily exercise LocalTapiola Group CEO’s operational functions, with Group Director Jari Eklund assuming chairmanship of LocalTapiola General’s and LocalTapiola Life’s Boards of Directors. The process to find a new CEO will be launched in June.
LähiTapiolan pääjohtaja Juha Koponen.
Ajankohtaista
Talous24.11.2025Joulubudjetit kääntyivät kasvuun – joulun rahankäyttö huolettaa etenkin lapsiperheitä ja pienituloisiaSuomalaiset käyttävät jouluun tänä vuonna keskimäärin 460 euroa. Keskimääräinen joulubudjetti kasvoi noin 40 euroa viime vuodesta. Tätä ennen joulubudjetit ovat laskeneet vuodesta 2021. 43 prosenttia suomalaisista on silti huolissaan joulun rahankäytöstä. Huolta aiheuttavat etenkin yleinen taloudellinen tilanne ja lahjoihin liittyvät kulut.Terveys21.11.2025Valtaosa suomalaisista on sitä mieltä, ettei flunssa vaadi lääkärikäyntiä – silti se on yleisin syy käyttää terveysvakuutusta Akuutti ylähengitystieinfektio on yleisin syy, johon LähiTapiolan sairauskuluvakuutuksia käytetään. Kyselyn mukaan jopa kolmasosa heistä, joka on käynyt flunssan takia lääkärissä tai vienyt lapsensa sen takia lääkäriin, on tehnyt niin saadakseen lääkärintodistuksen esimerkiksi töistä poissaolon takia.Turvallisuus20.11.2025Laitekaupoilla tietoturva helposti unohtuu – ”Ilman päivityksiä uusikin laite voi vanheta käsiin”Vain joka neljäs varmistaa ostohetkellä, että kodinlaitteisiin saa valmistajalta tietoturvapäivitykset, selviää LähiTapiolan kyselystä. Myöskään kameroiden ja mikrofonien kyberriskeihin ei juuri kiinnitetä huomiota. Black Friday- ja joulutarjousten huumassa voi tulla tehtyä hankintoja, jotka myöhemmin harmittavat.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLocalTapiola Group CEO Juha Koponen to leave his position at the end of JuneHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn