Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous9.2.2026

LähiTapiola tukee länsirannikon kasvua ja innovaatiokulttuuria merkittävällä lahjoituksella Vaasan yliopistolle

LähiTapiola lahjoittaa Vaasan yliopistolle 900 000 euroa vuosina 2026–2028. Kasvukipinä-lahjoitus kohdistuu monitieteiseen energiasiirtymän innovaatiotoimintaan ja tähtää opiskelijoiden osaamisen vahvistamiseen, tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan edistämiseen sekä Suomen kilpailukyvyn tukemiseen.
Kuvassa Vaasan yliopiston vararehtori Mika Grundström, rehtori Minna Martikainen ja LähiTapiola Pohjanmaan toimitusjohtaja Joel Sunabacka. Kuva: Vaasan yliopisto.

Ajankohtaista

Ympäristö13.8.2026

Ilmasto-ohjelma auttaa muuttamaan sidosryhmien vaatimukset yrityksen kilpailueduksi

Jo lähes 900 suomalaista pk-yritystä on ollut mukana LähiTapiolan mahdollistamassa Ilmasto-ohjelmassa. Valtaosa osallistuneista yrityksistä toteaa, että ilmastotoimet ovat parantaneet niiden kilpailukykyä. Nyt mukaan haetaan 300 uutta yritystä vuoden 2027 Ilmasto-ohjelmaan.
Työelämä13.8.2026

Elokuu on työmatkapyöräilyn riskialtteimpia kuukausia – ”vauhti näkyy vahingoissa”

Työmatkojen kulkutavoista pyöräilijöille sattuu kaikista eniten tapaturmia juuri nyt elokuussa ja alkusyksystä. Useimmat tapaturmat johtuvat kiireestä ja liiallisista tilannenopeuksista, arvioivat LähiTapiolan ja Liikenneturvan asiantuntijat.
Talous9.8.2026

Henkilöstörahastojen sijoituskulut kannattaa tarkistaa – ”pieneltä tuntuva ero voi syödä satoja tuhansia euroja pitkässä juoksussa”

Yhä useampi suomalainen palkansaaja kuuluu henkilöstörahastoon, mutta harvalla on näkymää sijoituskohteiden kuluihin. Tiesitkö, että sijoituskohteiden kulut voivat syödä kymmeniä tuhansia euroja vuodessa ja satoja tuhansia kymmenessä vuodessa?
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLähiTapiola tukee länsirannikon kasvua ja innovaatiokulttuuria merkittävällä lahjoituksella Vaasan yliopistolle

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn