Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Elämänturva2.4.2025LähiTapiola ja Palloliitto palkitsevat jo kolmatta kertaa vastuullisia seuratekojaLähiTapiola ja Palloliitto palkitsevat vuosittain lasten ja nuorten harrastamiseen liittyviä seuratekoja ympäri Suomen. Tavoitteena on nostaa esiin yhteiskunnallisesti merkittävää ruohonjuuritason seuratyötä. Tänä vuonna 15 000 euron pääpalkinnon saajan valitsevat Hanna ja Mika Väyrynen.
Mika ja Hanna Väyrynen.
Vuoden 2025 aikana LähiTapiola ja Palloliitto palkitsevat viidessä eri kategoriassa vastuullista harrastustoimintaa edistäneitä seuroja. Vuosi huipentuu 15 000 euron arvoiseen pääpalkintoon, jonka aiemmin ovat saaneet Nummelan Palloseura ja viime vuonna palkittu Malmin Palloseura. Tänä vuonna pääpalkinnon saajan seuraehdokkaista valitsevat Hanna ja Mika Väyrynen. Viisihenkisen Väyrysten perheen arki pyörii pallon ympärillä, sillä kaikki kolme poikaa harrastavat jalkapalloa isänsä, entisen A-maajoukkuepelaajan, jalanjäljissä. Perheenäiti Hanna on yrittäjä ja sosiaalisen median ammattilainen, joka tuo kanavissaan esille myös futisperheen vauhdikasta arkea.– Jalkapallo on antanut perheellemme valtavasti. Se ei ole vain harrastus, vaan elämäntapa, jossa perheemme nauttii yhdessä tekemisestä ja liikunnan ilosta. Seurojen tekemä työ on ollut korvaamatonta, sillä sen ansiosta lapsemme ovat oppineet ryhmätyön merkityksestä, tehneet elinikäisiä ystäviä ja saaneet hyvin turvallisen paikan käsitellä elämän vaikeita tunteita kuten pettymyksiä ja jännityksen hallintaa. Olemme todella kiitollisia seuroille ja valmentajille, jotka tekevät päivittäin arvokasta työtä lasten ja nuorten hyväksi, kertoo Hanna Väyrynen.Pääpalkinnon lisäksi LähiTapiolan ja Palloliiton seuratoiminnan asiantuntijoista koostuva raati valitsee ja palkitsee vuoden aikana viisi harrastamisen vahvaa seuratekoa viidessä eri kategoriassa. Esikarsinnan eri kategorioiden seuraehdokkaista tekevät Palloliiton seurakehittäjät eri puolilta Suomea. Palkittavan seuratoiminnan tulee olla alueellisesti merkittävää, osoittaa pitkäjänteisyyttä ja olla laadullisesti alansa korkeinta tasoa. Eri kategorioiden yksittäisen seurapalkinnon arvo on 2 000 euroa. Kategoriapalkinnot julkaistaan huhtikuusta alkaen.Palkintokategoriat vuonna 2025 ovat:
  1. 1.
    Aloittavien ikäluokkien laatu = Futisstartti
  2. 2.
    Tyttöjen jalkapallon kehittäminen
  3. 3.
    Vanhemmuus harrastamisen kannustajana
  4. 4.
    Valmentajuus kasvattajana
  5. 5.
    Seura paikallisen yhteisöllisyyden vahvistajana
– Jalkapallo on Suomen harrastetuimpia lasten ja nuorten lajeja paikallisesti. Haluamme nostaa Palloliiton kanssa tehtävällä yhteistyöllä laadukkaan ja vastuullisen harrastamisen – ei vain kilpaurheilun – merkitystä lasten hyvinvoinnille, kertoo LähiTapiolan valtakunnallisesta sponsoroinnista vastaava Kirsi Juusti.Ensimmäisen palkintokategorian (aloittavien ikäluokkien laatu) voittajaseura julkaistaan Palloliiton ja LähiTapiolan kanavissa huhtikuussa. Palkittaviin seuroihin ollaan yhteydessä ennen palkinnon julkaisua.Lue lisää Harrastamisen vahvat seurateot -konseptista täältä. Seuraa lisäksi viestintää Palloliiton ja LähiTapiolan kanavissa: #VahvatSeurateot #seuratyö
Ajankohtaista
Työelämä24.4.2025Kysely: Palkitseminen toisi säästöjä kuntiin ja hyvinvointialueille, mutta sen kehittämiseen ei ole aikaa65 prosenttia kyselyyn vastanneista kuntien ja hyvinvointialueiden johtajista ja luottamushenkilöistä piti organisaationsa palkitsemiskäytäntöjä riittämättöminä. Yli 90 prosenttia vastaajista uskoi, että palkitsemisella voitaisiin lisätä tuottavuutta ja saavuttaa säästöjä. Esteenä on ajan ja taloudellisten resurssien puute.Ympäristö24.4.2025Ilmastoyhteisö vastaa pk-yritysten tarpeisiin viedä ilmastotyönsä vaikuttavammalle tasolleLähiTapiola on mahdollistanut lahjoituksillaan jo yli 500 pk-yritykselle maksuttoman osallistumisen Keskuskauppakamarin ilmasto-ohjelmaan. Suositun ilmasto-ohjelman jatkumoksi on nyt lanseerattu pk-yritysten Ilmastoyhteisö. Siihen voivat hakea yritykset, jotka ovat jo aloittaneet hiilijalanjäljen laskennan ja haluavat viedä ilmastotyönsä uudelle tasolle. Turvallisuus22.4.2025Miljoonien palovaroittimien vastuu siirtyy pian taloyhtiöille – samaan aikaan suuri osa suomalaisista ottaa tietoisesti riskejä, jotka voivat johtaa tulipaloonLähiTapiolan kotivakuutuksen vahinkotietojen mukaan palovahingot lisääntyivät viime vuonna. Kehityspäällikkö Teppo Rainingon mukaan pelastuslain uudistus parantaa palovaroittimien toimintavarmuutta, mutta ei poista asukkaan vastuuta palojen ennaltaehkäisyssä.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLähiTapiola ja Palloliitto palkitsevat jo kolmatta kertaa vastuullisia seuratekojaHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn