Lähes 60 prosenttia suomalaisista ei halua matkustaa helteiseen Etelä-Eurooppaan kesällä – ”Riskejä kannattaa punnita huolella ennen matkan varaamista”
LähiTapiolan matkustajavakuutuksesta korvattiin viime vuonna toistasataa luonnonkatastrofista johtuvaa matkan keskeytymistä, peruuntumista tai myöhästymistä. Helle ei yksin ole matkustajavakuutuksesta korvattava syy matkan peruuntumiseen tai keskeytymiseen, sanoo LähiTapiolan korvausasiantuntija Sari Laakso.
Ajankohtaista
Turvallisuus26.8.2026
Älylasit mullistavat yritysvakoilun ja hyökkäysten valmistelun – työpaikoilla herättävä uusiin uhkiin
Älylasit päässä pahantahtoinen toimija voi kerätä toimitiloista hetkessä tietoa esimerkiksi näytöiltä, kulunvalvontakäytännöistä ja kohtaamiltaan ihmisiltä. Älylasien kautta tietoja voi päätyä myös tahattomasti vääriin käsiin. Työpaikoilla on nyt aika herätä pohtimaan riskejä, sanovat LähiTapiolan asiantuntijat.Private Credit24.8.2026
Liability Management Exercise (LME) hyödyttää lähinnä juristeja ja investointipankkiireita
Velkamarkkinoiden puhutuimmat järjestelyt lupaavat lisäaikaa ja joustavuutta, mutta harvoin kestävää ratkaisua. Tuore tutkimus kyseenalaistaa LME-transaktioiden kyvyn parantaa yritysten taloudellista asemaa. Lue Tero Pesosen analyysi aiheesta.Turvallisuus21.8.2026
Joka kolmas perheellinen suomalainen on ollut lähellä nukahtaa rattiin – kesälomalta paluu voi lisätä riskiä
Kyselyn mukaan vaarallisen väsyneenä ajamisen kokemukset ovat yleisiä puolison ja lasten kanssa asuvilla perheellisillä. Univaje heikentää ajokykyä samoin kuin alkoholi, mutta sitä ei tunnisteta yhtä suureksi riskiksi, sanoo LähiTapiolan johtaja Heli Vuori.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Lähes 60 prosenttia suomalaisista ei halua matkustaa helteiseen Etelä-Eurooppaan kesällä – ”Riskejä kannattaa punnita huolella ennen matkan varaamista”