Kysely: Valtaosa nuorista työntekijöistä kokee jaksavansa työssään – ”Tulokset osoittavat, että moni nuorten työelämähuoli ei toteudu”
NYT Nuorten tulevaisuusraportin mukaan yhä harvempi nuori odottaa työelämää hyvillä mielin. LähiTapiolan toteuttama kyselytutkimus kuitenkin paljastaa, että todellisuus on odotuksia parempi: lähes 70 prosenttia työelämänsä aloittaneista nuorista työntekijöistä kokee löytäneensä työn, joka kiinnostaa.
Ajankohtaista
Sijoittaminen23.7.2026
Kulta löi osakkeet tuotoissa – silti suomalaiset valitsevat osakkeet parhaaksi pitkän aikavälin sijoitukseksi
LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyn mukaan suomalaiset pitävät osakkeita selvästi parhaana pitkän aikavälin sijoituskohteena. Kulta on kuitenkin tuottanut 2000-luvulla selvästi osakkeita enemmän. Pääekonomisti Hannu Nummiaron laskelmien mukaan kullan reaaliarvo on noussut 8,4 prosenttia vuosittain, kun Helsingin pörssin osakkeet ovat tuottaneet reaalisesti 5,0 prosenttia ja maailman osakkeet 4,4 prosenttia vuosittain.Turvallisuus20.7.2026
Moni kuljettaa koiraansa autossa tavalla, joka vaarantaa myös ihmismatkustajat – ”Turvavälineiden valinnassa saa olla tarkkana”
LähiTapiolan teettämän kyselyn mukaan jopa 22 prosenttia koiranomistajista kertoi lemmikkinsä matkaavan autossa kytkemättä, jolloin törmäystilanteessa vaarassa ovat sekä koira että ihmiset. Parhaat vaihtoehdot ovat jykevä, auton rakenteisiin kiinnitettävä ja oikein asennettu häkki tai laadukkaat turvavyövaljaat, sanoo LähiTapiolan asiantuntija.Globaali talousmurros20.7.2026
Tehokkuudesta resilienssiin – miten globaali talousmurros haastaa perinteisen sijoitusajattelun?
LähiTapiola Varainhoidon vanhempi neuvonantaja Maria Östergård Käld esittää, että globaali talousmurros siirtää sijoittamisen painopistettä optimoinnista resilienssiin. Miten rakennetaan salkku, joka kestää erilaisia tulevaisuuksia?
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Kysely: Valtaosa nuorista työntekijöistä kokee jaksavansa työssään – ”Tulokset osoittavat, että moni nuorten työelämähuoli ei toteudu”