Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Ympäristö24.4.2025

Ilmastoyhteisö vastaa pk-yritysten tarpeisiin viedä ilmastotyönsä vaikuttavammalle tasolle

LähiTapiola on mahdollistanut lahjoituksillaan jo yli 500 pk-yritykselle maksuttoman osallistumisen Keskuskauppakamarin ilmasto-ohjelmaan. Suositun ilmasto-ohjelman jatkumoksi on nyt lanseerattu pk-yritysten Ilmastoyhteisö. Siihen voivat hakea yritykset, jotka ovat jo aloittaneet hiilijalanjäljen laskennan ja haluavat viedä ilmastotyönsä uudelle tasolle.
Ajankohtaista
Turvallisuus7.6.2026Joka kolmas nuori aikuinen on joutunut vaaratilanteeseen liikenteessä puhelimen takia – ”Riskin aiheuttaa kuormitus, ei kokemattomuus”Yksi vilkaisu puhelimeen ratissa voi tarkoittaa käytännössä yli 100 metrin ajoa sokkona. LähiTapiolan johtajan mukaan puhelin kädessä vaaratilanteeseen päätyy todennäköisemmin kiireen kuin iän takia.Talous5.6.2026Vain joka neljäs uskoo kotinsa arvonnousuun – nuoret, pienituloiset ja maaseutu pessimistisiäLähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyssä 31 prosenttia asunnonomistajista arvioi kotinsa arvon olevan viiden vuoden kuluttua nykyistä matalampi. Yhtä moni uskoo arvon pysyvän ennallaan, ja 26 prosenttia odottaa arvonnousua. Näkemykset jakautuvat jyrkästi tulojen mukaan: 20 000–35 000 euroa vuodessa ansaitsevissa kotitalouksissa puolet odottaa laskua, kun yli 85 000 euroa ansaitsevissa laskua ennakoi vain noin joka kuudes. 25–34-vuotiaat suhtautuvat arvonnousuun vanhempia ikäluokkia varauksellisemmin. Maa- ja metsätalous4.6.2026Helsingin yliopistoon uusi huoltovarmuusprofessuuri – LähiTapiola Henkiyhtiö lahjoittaa 200 000 euroaHuoltovarmuustutkimuksessa on tällä hetkellä isoja aukkoja, arvioi Helsingin yliopiston maatalous-metsätieteellisen tiedekunnan dekaani. Uuden professuurin tavoitteena on varmistaa, että Suomi on paremmin varautunut tulevaisuuden häiriötilanteisiin ja kriiseihin.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaIlmastoyhteisö vastaa pk-yritysten tarpeisiin viedä ilmastotyönsä vaikuttavammalle tasolle
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn