Ilmastoriskeistä kallis hintalappu kiinteistöille – asuinkerrostaloihin investoitava jopa satoja tuhansia
LähiTapiolan kiinteistöliiketoiminta on teettänyt ilmastoriskiarviot kaikille hallinnoimilleen 150 kiinteistölle. Raporttien mukaan ennen kaikkea jäähdytyksen tarve kasvaa asuinkiinteistöissä. Sopeutuminen nouseviin lämpötiloihin vaatii 7,4 miljoonan euron investoinnit ja kasvaviin sademääriin ja tulvariskeihin varautuminen 2,6 miljoonan euron investoinnit, joista suurin osa tulisi tehdä vuoteen 2030 mennessä.
Ajankohtaista
Turvallisuus22.6.2026Kun kesämyrsky nousee, ennakointi kannattaa – näin suojaat kotisi ja toimit vahingon jälkeen
Kesämyrsky voi alkaa nopeasti ja jättää jälkeensä yllättävän paljon vahinkoa. Pahimmillaan kova tuuli, rankkasade ja kaatuvat puut rikkovat rakennuksia, ajoneuvoja, veneitä ja muuta omaisuutta. Vahinkoriskiä voi kuitenkin pienentää selvästi varautumalla etukäteen. Talous22.6.2026Yli kolmasosa suomalaisista kokee taloushuolten heikentäneen hyvinvointiaan
Yli kolmasosa suomalaisista (37 %) kokee oman taloudellisen tilanteensa heikentäneen jaksamistaan ja hyvinvointiaan viimeisen kahden vuoden aikana, paljastaa LähiTapiolan kyselytutkimus*. Huoli tulojen riittävyydestä kuormittaa erityisesti nuorten ja perheellisessä iässä olevien arkea. 18.6.2026Moni joutuu säästämään mökin korjaustöistä ja karsimaan mökkireissuja – ”Lähtiessä on muistettava vesivahinkojen ehkäisy”
LähiTapiolan teettämän kyselyn mukaan noin viidesosa mökkeilijöistä on joutunut säästämään mökin kustannuksista aiempaa enemmän. Kotitalousvähennyksen korotus voi tuoda mökin remontti- ja korjaustyökuluihin helpotusta. Jos lähtee mökiltä pois pidemmäksi aikaa, veden pääsulkuventtiilin sulkeminen ehkäisee ikävältä yllätykseltä, sanoo LähiTapiolan kehityspäällikkö.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Ilmastoriskeistä kallis hintalappu kiinteistöille – asuinkerrostaloihin investoitava jopa satoja tuhansia