50 000–100 000 asukkaan kaupungit väestöennusteen väliinputoajia – kannattaako asuntoa enää omistaa kasvukolmion ulkopuolella?
Väestönkasvu keskittyy maan yhdeksään suurimpaan kaupunkiin. Kasvukeskuksissa asuntojen hinnat nousevat, ja edessä voi olla jopa asuntopulaa. Sen sijaan 50 000–100 000 asukkaan kaupungeissa väestö ei kasva lainkaan. Ekonomisti Hannu Nummiaro kertoo, mitä väestönkehitys tarkoittaa suomalaisten asuntovarallisuudelle.
Ajankohtaista
Ympäristö9.9.2026
Ilmasto-ohjelma auttaa muuttamaan sidosryhmien vaatimukset yrityksen kilpailueduksi
Jo lähes 900 suomalaista pk-yritystä on ollut mukana LähiTapiolan mahdollistamassa Ilmasto-ohjelmassa. Valtaosa osallistuneista yrityksistä toteaa, että ilmastotoimet ovat parantaneet niiden kilpailukykyä. Nyt mukaan haetaan 300 uutta yritystä vuoden 2027 Ilmasto-ohjelmaan.Työelämä7.9.2026
Joka viides ei uskaltaisi hakea apua mielen hyvinvoinnin haasteisiin – pelko työpaikan menettämisestä viivästyttää avun hakemista
Mielenterveyden häiriöt ovat nousseet yhdeksi työelämän ja työkyvyn keskeisimmistä haasteista. Heikko talous- ja työllisyystilanne voi viivästyttää avun hakemista ajoissa ja johtaa ongelmien pitkittymiseen. Yleisin syy taustalla on pelko oman työpaikan vaarantumisesta, selviää LähiTapiolan teettämästä kyselytutkimuksesta. Ympäristö3.9.2026
"Tää on ihan parasta!" totesivat koululaiset metsätapahtumassa, jonka avasi tapahtuman suojelija, ministeri Adlercreutz
Suomen Metsäyhdistys ja 4H-järjestö kutsuvat tänä lukuvuonna 24 000 kuudesluokkalaista metsään oppimaan. Kaikki kuutoset metsään -toimintaa järjestetään ympäri Suomen, ja sen mahdollistavat Suomen Metsäsäätiö ja LähiTapiola.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
50 000–100 000 asukkaan kaupungit väestöennusteen väliinputoajia – kannattaako asuntoa enää omistaa kasvukolmion ulkopuolella?