50 000–100 000 asukkaan kaupungit väestöennusteen väliinputoajia – kannattaako asuntoa enää omistaa kasvukolmion ulkopuolella?
Väestönkasvu keskittyy maan yhdeksään suurimpaan kaupunkiin. Kasvukeskuksissa asuntojen hinnat nousevat, ja edessä voi olla jopa asuntopulaa. Sen sijaan 50 000–100 000 asukkaan kaupungeissa väestö ei kasva lainkaan. Ekonomisti Hannu Nummiaro kertoo, mitä väestönkehitys tarkoittaa suomalaisten asuntovarallisuudelle.
Ajankohtaista
Maa- ja metsätalous4.6.2026Helsingin yliopistoon uusi huoltovarmuusprofessuuri – LähiTapiola Henkiyhtiö lahjoittaa 200 000 euroa
Huoltovarmuustutkimuksessa on tällä hetkellä isoja aukkoja, arvioi Helsingin yliopiston maatalous-metsätieteellisen tiedekunnan dekaani. Uuden professuurin tavoitteena on varmistaa, että Suomi on paremmin varautunut tulevaisuuden häiriötilanteisiin ja kriiseihin. Private Credit2.6.2026Private Credit -indeksin otsikkoluku – Mistä luku koostuu ja mitä se kertoo?
LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen tarkastelee, mistä private credit -indeksien otsikkoluvut muodostuvat ja miksi niiden tuottoja kannattaa tarkastella pintaa syvemmältä. Strategiajakaumat, vuosikertavaikutukset ja maantieteelliset painotukset voivat vaikuttaa merkittävästi siihen, millaisen kuvan indeksit omaisuusluokan tuotto- ja riskiprofiilista antavat.Talous2.6.2026Kesälomabudjetit laskivat: kesään varataan keskimäärin 960 €
Suomalaisten kesälomabudjetit laskivat noin 40 euroa viime vuodesta, kertoo LähiTapiolan Arjen katsaus -kysely. Naiset sekä lomautettuna tai työttömänä olevat käyttävät tänä kesänä aiempaa vähemmän rahaa. Ruoka on kesäloman yleisin menoerä. Ulkomaanmatkojen suosio on laskenut hieman.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
50 000–100 000 asukkaan kaupungit väestöennusteen väliinputoajia – kannattaako asuntoa enää omistaa kasvukolmion ulkopuolella?