Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Turvallisuus1.9.2023Aika nostaa vene vesiltä? Lue tästä 10 vinkkiä vahinkojen ehkäisyynVeneilykauden lähestyessä loppuaan satamiin ja rannoille alkaa ilmestyä nostureita, trailereita ja veneiden huoltajia. Vakuutusyhtiöiden tietoon tulee joka syksy veneiden nostossa ja kuljetuksessa sattuneita vahinkoja. Listasimme kymmenen asiaa, jotka kannattaa ottaa huomioon, kun valmistelee venettä talvisäilöön.
Ajankohtaista
Turvallisuus13.4.2026Huoli huijauksista muutti suomalaisten puhelimen käytön – ”toivottavasti tärkeitä puheluita ei jää saamatta”Puhelinhuijarit ovat selvästi aktivoituneet viime kuukausina. LähiTapiolan kyselyn mukaan tietoisuus huijauksista on jo merkittävästi muuttanut suomalaisten puhelimen käyttöä: 40 prosenttia vastaa aiempaa harvemmin vieraisiin numeroihin, ja osa on jopa siirtynyt muihin kanaviin. Tietoturvajohtaja Petteri Ruohomäki: Huijausten riski on hyvä tiedostaa, mutta ei anneta rikollisten estää yhteydenpitoamme.Turvallisuus10.4.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissäTällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.Sijoittaminen9.4.2026 Kysely: 70 % sijoittajista pitää USA:n toimintaa uhkana maailmantaloudelleYhdysvaltojen ja Israelin hyökkäys Iraniin nosti geopoliittisen epävarmuuden korkeimmilleen sitten helmikuun 2022, jolloin Venäjä hyökkäsi voimalla Ukrainaan. LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyn mukaan suomalaiset pitävät Yhdysvaltojen ulkopoliittisia toimia lähes yhtä merkittävänä uhkana maailmantaloudelle kuin Venäjän sotilaallista toimintaa. Huoli Lähi-idän tilanteesta kasvoi vastauksissa selvästi.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaAika nostaa vene vesiltä? Lue tästä 10 vinkkiä vahinkojen ehkäisyyn
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn