Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Turvallisuus1.9.2023

Aika nostaa vene vesiltä? Lue tästä 10 vinkkiä vahinkojen ehkäisyyn

Veneilykauden lähestyessä loppuaan satamiin ja rannoille alkaa ilmestyä nostureita, trailereita ja veneiden huoltajia. Vakuutusyhtiöiden tietoon tulee joka syksy veneiden nostossa ja kuljetuksessa sattuneita vahinkoja. Listasimme kymmenen asiaa, jotka kannattaa ottaa huomioon, kun valmistelee venettä talvisäilöön.
Ajankohtaista
Turvallisuus6.5.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissäTällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.Maa- ja metsätalous6.5.2026Maastopaloja poikkeuksellisen paljon huhtikuussa – kuivuus kurittaa kasvukautta Suomessa on nyt monin paikoin poikkeuksellisen kuivaa ajankohtaan nähden. Pelastustoimen onnettomuustilastosta käy ilmi, että huhtikuussa oli yli 750 maastopaloa, mikä on puolet enemmän kuin huhtikuussa 2025. LähiTapiolan asiantuntija muistuttaa, että maastopalovaroituksen aikana avotulta ei saa tehdä.Private Credit5.5.2026Shorting Private Credit – vai onko se mahdollista?LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen tarkastelee, onko private credit -markkinoiden shorttaaminen käytännössä mahdollista ja mitä uudet CDS-instrumentit sekä indeksiratkaisut kertovat markkinan nykytilasta. Tarjoavatko ne sijoittajille aidon välineen suojautumiseen ja näkemyksen ottamiseen, vai jääkö niiden rooli lähinnä institutionaalisten toimijoiden työkaluksi?
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaAika nostaa vene vesiltä? Lue tästä 10 vinkkiä vahinkojen ehkäisyyn
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn