Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Maa- ja metsätalous16.12.2021Lähes yhdeksän kymmenestä suomalaisesta haluaa metsiemme omistuksen säilyvän Suomessa – avoimempaa keskustelua metsänhoidosta kaivataan LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyn mukaan selkeästi yli puolet suomalaisista on sitä mieltä, että Suomessa sijaitsevien metsien omistamisen tulisi säilyä jatkossakin suomalaisilla.
Ajankohtaista
4.2.2026Huolloista säästäminen voi kostautua pakkasilla – ”Nyt jos koskaan kannattaa hoitaa auto kuntoon”Alkuvuoden pakkasjakso moninkertaisti yhteydenotot LähiTapiolan Hätäpalveluun. Huoltojen karsiminen voi jättää piiloon käynnistysakun toimintaan liittyviä ongelmia, jotka saattavat katkaista matkan paukkupakkasilla. Autoalan mukaan autojen huoltojen puutteet hiertävät myös käytettyjen autojen kaupassa. Globaali talousmurros2.2.2026Kilpailuetua vahvasta brändistä – sopivatko brändit myös sijoitussalkkuun? Vahva brändi voi olla yritykselle merkittävä kilpailuetu – ja samalla myös sijoittajalle kiinnostava tuoton lähde. Salkunhoitaja Kare Hallamaa tarkastelee, miten brändien arvo näkyy tutkimuksessa, markkinoilla ja osana hajautettua sijoitussalkkua.Talous29.1.2026LähiTapiolalta mittava lahjoitus Turun yliopistolle suomalaisen elinkeinoelämän tulevaisuus- ja ennakointiosaamisen vahvistamiseksi LähiTapiolan 900 000 euron Kasvukipinä-lahjoitus auttaa Turun yliopiston Tulevaisuuden tutkimuskeskusta palvelemaan koko Suomen talouden kestävää kasvua.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLähes yhdeksän kymmenestä suomalaisesta haluaa metsiemme omistuksen säilyvän Suomessa – avoimempaa keskustelua metsänhoidosta kaivataan Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn