Viisi vinkkiä esimiehelle: Näin autat tiimiä, kun yksi on pitkään poissa
Kun yksi tiimistä on pitkään poissa sairauslomalla, voi se kuormittaa muita monella tavoin. Jo pelkästään huoli työkaverista saattaa lisätä stressiä ja ahdistusta, mutta myös lisääntynyt työmäärä, kun poissaolijan töitä jää muille. Esimiehen merkitys korostuu keskusteluun rohkaisijana sekä siinä, miten poissaolijan työt jaetaan. Poissaolijallekin tilanne on uusi, ja hänen olisi tärkeää saada edelleen kokea olevansa osa porukkaa.
Ajankohtaista
28.9.2026
Vuoden Yrittäjänaiseksi on valittu kuusamolainen matkailuyrittäjä Marjo Määttä
Suomen Yrittäjänaiset on valinnut vuoden 2026 valtakunnalliseksi Yrittäjänaiseksi kuusamolaisen matkailuyrittäjän Marjo Määtän. Määttä on kehittänyt pitkäjänteisesti kansainvälistä matkailua Ruka–Kuusamon alueella ja tehnyt samalla aktiivisesti työtä yrittäjien ja erityisesti naisyrittäjien hyväksi paikallisesti, maakunnallisesti ja valtakunnallisesti.Ympäristö25.9.2026
Tulvat koskevat yhä useammin kaupunkilaisia – puolet suomalaisista ei tiedä, miten toimia, jos vesi tulee sisälle
Hulevesitulvat ovat yksi vaikeimmin ennakoitavista ilmastoriskeistä rakennetussa ympäristössä. LähiTapiolan kyselyn mukaan vain 52 prosenttia suomalaisista uskoo tietävänsä, miten toimia, jos vesi tulisi sisälle omaan asuintaloon tai kellariin. Asiantuntijoiden mukaan tulvatilanteisiin varautuminen ei ole vielä riittävästi juurtunut osaksi suomalaisten turvallisuusajattelua. Private Credit24.9.2026
Tekoäly ja datakeskukset tarvitsevat pääomaa – miten velkasijoittajan pitäisi suhtautua riskeihin?
Tekoälyinvestoinnit kasvavat ennennäkemätöntä vauhtia, ja rahoittamiseen tarvitaan yhä enemmän velkaa. Hyperskaalaajien vahvat taseet tarjoavat turvaa, mutta datakeskusten rahoitusrakenteisiin, leasingsopimuksiin ja tulevaisuuden kysyntään liittyy vaikeasti arvioitavia riskejä. Velkasijoittajalle keskeinen kysymys on ”Maksetaanko epävarmuudesta riittävästi?”
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Viisi vinkkiä esimiehelle: Näin autat tiimiä, kun yksi on pitkään poissa