Tämän verran metsänhoito maksaa ja tuottaa – muista myös varautua riskeihin
Metsä on sijoitus siinä missä osakkeet, rahastot, asunnot tai muut eri omaisuuslajit. Metsän tuotto jää kuitenkin heikoksi, jos siihen ei ensin itse panosta. Metsäomaisuudelle tuottoa havitellessa tärkeintä on hoitaa metsää hyvin ja oikea-aikaisesti. Omistajan kannattaa myös tiedostaa erilaiset metsäomistukseen liittyvä riskit ja pohtia, mitä niistä on valmis itse kantamaan.
Ajankohtaista
Talous28.8.2026
Kyselyn tulos: Nuorten luottamus omiin taloustaitoihin on vahvistunut
NYT Nuorten tulevaisuusraportin mukaan lähes puolet nuorista arvioi omaavansa hyvät tiedot ja taidot taloudesta. Samalla 71 % haluaa edelleen kehittää talousosaamistaan. Kyselytutkimuksen vastauksista käy ilmi myös selvä yhteys nuorten tulevaisuususkon ja taloudellisen itseluottamuksen välillä. Kokemukset omasta talousosaamisesta kuitenkin jakautuvat, ja perhetaustan merkitys korostuu.Ympäristö27.8.2026
Uusi yhteistyö Ilmatieteen laitoksen kanssa ilmastoriskien ennakointiin ja varautumiseen vuosina 2026–2029
Ilmatieteen laitoksella käynnistyy LähiTapiola Vahinkoyhtiön mahdollistama neljän vuoden tutkimusohjelma, joka palvelee kansallista varautumista ja koko yhteiskunnan ilmastokestävyyttä. Hankkeen tuottama tieto auttaa ehkäisemään rankkasateiden, helleaaltojen ja kuivuuden aiheuttamia vahinkoja ja vahvistamaan yhteiskunnan kykyä varautua niiden seurauksiin. 27.8.2026
LähiTapiola-ryhmän uudeksi henkilöstöjohtajaksi on nimitetty Mari Kaila
Kauppatieteiden maisteri Mari Kaila on nimitetty LähiTapiola-ryhmän henkilöstöjohtajaksi. Hän aloittaa uudessa tehtävässään 1.1.2027.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Tämän verran metsänhoito maksaa ja tuottaa – muista myös varautua riskeihin