Tämän verran metsänhoito maksaa ja tuottaa – muista myös varautua riskeihin
Metsä on sijoitus siinä missä osakkeet, rahastot, asunnot tai muut eri omaisuuslajit. Metsän tuotto jää kuitenkin heikoksi, jos siihen ei ensin itse panosta. Metsäomaisuudelle tuottoa havitellessa tärkeintä on hoitaa metsää hyvin ja oikea-aikaisesti. Omistajan kannattaa myös tiedostaa erilaiset metsäomistukseen liittyvä riskit ja pohtia, mitä niistä on valmis itse kantamaan.
Ajankohtaista
Ympäristö3.9.2026
"Tää on ihan parasta!" totesivat koululaiset metsätapahtumassa, jonka avasi tapahtuman suojelija, ministeri Adlercreutz
Suomen Metsäyhdistys ja 4H-järjestö kutsuvat tänä lukuvuonna 24 000 kuudesluokkalaista metsään oppimaan. Kaikki kuutoset metsään -toimintaa järjestetään ympäri Suomen, ja sen mahdollistavat Suomen Metsäsäätiö ja LähiTapiola.Työelämä1.9.2026
Kysely: Kaksi kolmesta ei suoriudu töistään parhaalla mahdollisella tavalla
Vain vajaa kolmannes (30 %) suomalaisista kokee suoriutuvansa töissä optimaalisesti, käy ilmi LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä*. Valtaosa (65 %) arvioi, ettei saa työssään aikaan parasta mahdollista suoritusta. LähiTapiolan henkilöstöjohtajan mukaan monilla työpaikoilla on edelleen parannettavaa siinä, miten työn tekemisen edellytyksiä johdetaan. Talous28.8.2026
Kyselyn tulos: Nuorten luottamus omiin taloustaitoihin on vahvistunut
NYT Nuorten tulevaisuusraportin mukaan lähes puolet nuorista arvioi omaavansa hyvät tiedot ja taidot taloudesta. Samalla 71 % haluaa edelleen kehittää talousosaamistaan. Kyselytutkimuksen vastauksista käy ilmi myös selvä yhteys nuorten tulevaisuususkon ja taloudellisen itseluottamuksen välillä. Kokemukset omasta talousosaamisesta kuitenkin jakautuvat, ja perhetaustan merkitys korostuu.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Tämän verran metsänhoito maksaa ja tuottaa – muista myös varautua riskeihin