Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Valitse sivuAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Ajankohtaista
19.2.2026Joka neljäs ei tiedä, mistä asunnon vedentulon saa kytkettyä pois – ”Kannattaa selvittää silloin, kun tietoa ei vielä tarvitse”Kyselyn mukaan jopa lähes puolet vuokra-asunnossa asuvista ei tiedä, mistä asuntonsa vedet saa kytkettyä pois esimerkiksi vesivahingon sattuessa. LähiTapiolan korvausjohtajan mukaan tämä voi pahimmillaan aiheuttaa vaikeita vastuukysymyksiä vuokralaisen ja vuokranantajan välillä, jos esimerkiksi jäätynyt putki aiheuttaa vesivahingon.Työelämä18.2.2026Suomalaistyöpaikkojen palkitsemisen arkkityypit paljastuivat – joka viides ei piittaa palkitsemisesta Kaikkia suomalaisia työssäkäyviä ei voi sitouttaa palkitsemisella. Peräti joka viides kuuluu ryhmään, jota palkitsemisen keinot eivät juuri hetkauta. LähiTapiolan kokonaispalkitsemistutkimuksen analyysi paljastaa viisi erilaista “palkitsemisen arkkityyppiä” ja näyttää, millä keinoilla motivaatiota ja sitoutumista voidaan vahvistaa eri ryhmissä.Turvallisuus17.2.2026Kadulle tamppaantunut lumi voi yllättää liukkaudellaan – miehet käyttävät nastakenkiä selvästi naisia vähemmänVakavimmat liukastumisvammat syntyvät usein tilanteissa, joissa pää osuu kovaan maahan. Naisista lähes puolet kertoo käyttävänsä nastakenkiä aina talvella lenkkeillessään, kun miehistä näin tekee vain alle kolmannes.
Katso lisää ajankohtaisia
LähiTapiolan yhtiöt tiedottavat
LähiTapiola Loimi-Häme18.2.2026Sään lauhtuminen lisää vakavien liukastumistapaturmien riskiä – 46 prosenttia kertoo hankkineensa nastakengätVakavimmat liukastumisvammat syntyvät usein tilanteissa, joissa pää osuu kovaan maahan. Tuoreen kyselyn mukaan LähiTapiola Loimi-Hämeen toiminta-alueella naisista yli puolet kertoo hankkineensa nastakengät, kun miehistä noin kolmannes. LähiTapiola Pohjoinen18.2.2026Pohjois- ja keskipohjalaiset havaitsevat arjessaan usein ilmastonmuutoksen aiheuttamia vahinkoja – varautumiseen syytä panostaaTuoreen LähiTapiolan teettämän Arjen katsaus -kyselyn* mukaan pohjois- ja keskipohjalaiset kohtaavat ilmastonmuutoksen seurauksia arjessaan selvästi muuta Suomea useammin, mutta varautumistaso jää silti koko maan keskiarvon alapuolelle. LähiTapiola Etelä-Pohjanmaa18.2.2026Ennakointi maksaa itsensä takaisin – kiinteistönhuolto on osa sujuvaa ja turvallista arkeaEnnakoiva kiinteistönhuolto on paljon enemmän kuin ylläpitoa – se on keskeinen osa yrityksen riskienhallintaa. Kun riskit tunnistetaan ajoissa ja niihin puututaan ennakoivasti, vahinkoja voidaan ehkäistä, liiketoiminnan keskeytyksiä vähentää ja arjen sujuvuus varmistaa.
Katso lisää tiedotteita
Näkökulmia
Olli HeikkinenTyöelämä2.2.2026Toimintaympäristön epävakaus jatkuu – kehitä riskienhallintaa myös mahdollisuuksien tunnistamiseenLähiTapiolan asiantuntijat toteuttavat liiketoimintalähtöisiä riskikartoituksia keskisuurten yritysten johdon kanssa. Asiakkaamme kokivat päättyneen vuoden suurimpien riskiensä liittyvän epävakaaseen maailmantilanteeseen. Muutosnopeuden kiihtyessä riskienhallinnan keinot kannattaa virittää tunnistamaan myös liiketoiminnan mahdollisuuksia, kirjoittaa LähiTapiolan riskienhallinnan johtava asiantuntija Olli Heikkinen.Hannu NummiaroTalous21.1.2026Tullit tulevat taas – mitä Trump tahtoo Grönlannista?Yhdysvallat näyttää haluavan Grönlannin tavalla tai toisella. LähiTapiola Varainhoidon pääekonomisti Hannu Nummiaro maalaa kaksi skenaariota siitä, mitä tuleman pitää.Heikki UrpelainenTalous20.1.2026Kannattaako Yhdysvaltoihin sijoittaa Trumpista huolimatta?Donald Trumpin politiikka lisää epävarmuutta ja voi heikentää Yhdysvaltojen pitkän aikavälin vahvuuksia. Salkunhoitaja Heikki Urpelainen tarkastelee, miksi Yhdysvallat on Trumpista huolimatta edelleen vaikea sivuuttaa sijoittajan näkökulmasta.
Katso lisää näkökulmia
Henkilöasiakkaan asiointiYhteystiedot
Osta vakuutus
Vahingot ja korvaukset
Pyydä tarjous
Varaa aika
Verkkotapaaminen
Laskutusasiat
Anna palautetta
Sijoittamisen yhteydenottopyyntö
Asioi sähköisesti
Suosituimmat tuotteetAutovakuutus
Kotivakuutus
Venevakuutus
Matkavakuutus
Tapaturmavakuutus
Eläinvakuutus
Henkivakuutus
Sijoitusrahastot
Sijoitusvakuutus
Tietoa LähiTapiolastaLähiTapiola-ryhmä
Töihin meille
Uutishuone
Vastuullisuus
Medialle
Ilmoituskanava
Muutoksenhaku
Yritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn