Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Työelämä31.8.2023Puolet suomalaisista puhuu nuorille työelämästä negatiivisesti tai vaikenee tyystin – LähiTapiolan hr-johtaja: ”Tässä on meille aikuisille miettimisen aihetta”Puolet täysi-ikäisistä suomalaisista puhuu alaikäiselle työelämästä negatiiviseen sävyyn – tai jättää kokonaan puhumatta, selviää LähiTapiolan teettämästä kyselystä. LähiTapiola-ryhmän ihmisistä ja kulttuurista vastaava johtaja Susa Nikula peräänkuuluttaa positiivista työelämäpuhetta nuorten kasvavien työelämäpelkojen lievittämiseksi.
Ajankohtaista
Työelämä27.6.2025Näin tunnistat ja ennaltaehkäiset ammattitaudit työpaikallaTyöstä johtuvat ammattitaudit voivat kehittyä vuosien saatossa huomaamatta ja vaikuttaa merkittävästi työntekijän terveyteen ja työkykyyn. Työnantajalla on velvollisuus tunnistaa riskit ja ennaltaehkäistä ammattitautien syntyä.Matkustaminen26.6.2025Lähes 60 prosenttia suomalaisista ei halua matkustaa helteiseen Etelä-Eurooppaan kesällä – ”Riskejä kannattaa punnita huolella ennen matkan varaamista”LähiTapiolan matkustajavakuutuksesta korvattiin viime vuonna toistasataa luonnonkatastrofista johtuvaa matkan keskeytymistä, peruuntumista tai myöhästymistä. Helle ei yksin ole matkustajavakuutuksesta korvattava syy matkan peruuntumiseen tai keskeytymiseen, sanoo LähiTapiolan korvausasiantuntija Sari Laakso.Terveys25.6.2025Valtaosalle suomalaisista ei ole väliä, hoidetaanko heitä yksityisellä vai julkisella – ”Luottamus rapautuu, kun hoitoon ei pääse”Enemmistö pitää nopeaa hoitoonpääsyä olennaisempana kuin sitä, kuka palvelun tarjoaa. Suomalaisten luottamus julkisen terveydenhuollon hoitoonpääsyyn on koko terveydenhuoltojärjestelmän toimivuuden kannalta ensisijaisen tärkeää palauttaa, sanoo LähiTapiolan johtaja Laura Miettunen.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaPuolet suomalaisista puhuu nuorille työelämästä negatiivisesti tai vaikenee tyystin – LähiTapiolan hr-johtaja: ”Tässä on meille aikuisille miettimisen aihetta”Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn