LähiTapiola ostaa enemmistöosuuden Suomen Vahinkovakuutuksesta
LähiTapiola jatkaa kasvustrategiaansa ja on sopinut ostavansa 70 prosentin enemmistöosuuden Suomen Vahinkovakuutus Oy:stä, joka tunnetaan paremmin POP Vakuutuksena. Yrityskauppa vahvistaa entisestään LähiTapiolan kykyä palvella sekä paikallisesti että valtakunnallisesti asiakkaita, jotka suosivat vakuutusasioinnissaan digitaalisia kanavia. Sopimukseen liittyy myös LähiTapiola-ryhmän mahdollisuus kehittää yhteistyömuotoja POP Pankkien kanssa.
Ajankohtaista
Turvallisuus14.1.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissä
Tällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.14.1.2026Vain reilu kymmenesosa harjaa koiransa tai kissansa hampaat säännöllisesti – ennaltaehkäisy voi pelastaa kalliilta kustannuksilta
Hampaiden säännöllinen pesu harventaa tarvetta poistattaa hammaskiveä ja plakkia eläinlääkärillä, ja ennaltaehkäisevä hammashoito voi tuoda selviä säästöjä eläinlääkärikustannuksiin. Kyselyn mukaan 29 prosenttia ei kuitenkaan pese koiransa tai kissansa hampaita koskaan.Private Credit12.1.2026Private credit -rahastot keräysvaiheessa – miltä ne näyttävät sijoittajille?
LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen esittelee dataan perustuvan läpileikkauksen Private credit -rahastoista ajalta 1/2022–10/2025. Materiaali vastaa kysymyksiin, miltä kohderahastot näyttävät keräysvaiheessa ja mitä rahastomanagerit tavoittelevat ja lupaavat.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
LähiTapiola ostaa enemmistöosuuden Suomen Vahinkovakuutuksesta
Asiointikielen vaihtaminen sulkee käynnissä olevan chat-keskustelun.