Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Työelämä15.7.2022Lähes 70 prosenttia yrittäjistä säästää säännöllisesti – eniten säästetään eläköitymiseen sekä mahdolliseen työkyvyttömyyteen ja pitkäaikaiseen sairauteenLähiTapiolan teettämän Yrittäjien Arjen katsaus -kyselyn mukaan yrittäjät suhtautuvat säästämiseen sitä positiivisemmin, mitä nuorempia he ovat. Säästämisinto on muita suurempaa Länsi-Suomessa ja kaupunkimaisissa kunnissa sekä niillä yrittäjillä, jotka työllistävät yli 20 henkeä.
Ajankohtaista
Turvallisuus14.1.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissäTällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.14.1.2026Vain reilu kymmenesosa harjaa koiransa tai kissansa hampaat säännöllisesti – ennaltaehkäisy voi pelastaa kalliilta kustannuksiltaHampaiden säännöllinen pesu harventaa tarvetta poistattaa hammaskiveä ja plakkia eläinlääkärillä, ja ennaltaehkäisevä hammashoito voi tuoda selviä säästöjä eläinlääkärikustannuksiin. Kyselyn mukaan 29 prosenttia ei kuitenkaan pese koiransa tai kissansa hampaita koskaan.Private Credit12.1.2026Private credit -rahastot keräysvaiheessa – miltä ne näyttävät sijoittajille?LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen esittelee dataan perustuvan läpileikkauksen Private credit -rahastoista ajalta 1/2022–10/2025. Materiaali vastaa kysymyksiin, miltä kohderahastot näyttävät keräysvaiheessa ja mitä rahastomanagerit tavoittelevat ja lupaavat.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLähes 70 prosenttia yrittäjistä säästää säännöllisesti – eniten säästetään eläköitymiseen sekä mahdolliseen työkyvyttömyyteen ja pitkäaikaiseen sairauteenHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn