Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous17.6.2022

Lähes joka kuudes kasvattaa kesälomabudjettiaan – eniten aiotaan matkailla kotimaassa

Moni suomalainen aikoo löysätä kukkaronnyörejään kesälomallaan. Keskimäärin suomalaiset aikovat lomailla noin tuhannen euron budjetilla. Hintojen voimakkaan nousun seurauksena loma-aktiviteetit voivat tosiasiallisesti vähentyä, muistuttaa LähiTapiolan yksityistalouden ekonomisti Hannu Nummiaro.Lisää sijoittamisesta

Ajankohtaista

Talous10.9.2026

Tekeekö raha onnelliseksi? Pääekonomisti laski

Hannu Nummiaro vertaili maailman onnellisuusraportin tuloksia eri maiden bruttokansantuotteisiin ja sosiaalisen kehityksen mittareihin. Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa onnellisuutta hyvin, mutta sen ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?
Ympäristö9.9.2026

Ilmasto-ohjelma auttaa muuttamaan sidosryhmien vaatimukset yrityksen kilpailueduksi

Jo lähes 900 suomalaista pk-yritystä on ollut mukana LähiTapiolan mahdollistamassa Ilmasto-ohjelmassa. Valtaosa osallistuneista yrityksistä toteaa, että ilmastotoimet ovat parantaneet niiden kilpailukykyä. Nyt mukaan haetaan 300 uutta yritystä vuoden 2027 Ilmasto-ohjelmaan.
Työelämä7.9.2026

Joka viides ei uskaltaisi hakea apua mielen hyvinvoinnin haasteisiin – pelko työpaikan menettämisestä viivästyttää avun hakemista

Mielenterveyden häiriöt ovat nousseet yhdeksi työelämän ja työkyvyn keskeisimmistä haasteista. Heikko talous- ja työllisyystilanne voi viivästyttää avun hakemista ajoissa ja johtaa ongelmien pitkittymiseen. Yleisin syy taustalla on pelko oman työpaikan vaarantumisesta, selviää LähiTapiolan teettämästä kyselytutkimuksesta.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLähes joka kuudes kasvattaa kesälomabudjettiaan – eniten aiotaan matkailla kotimaassa

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn