Pk-yrityksen osakas: ”Yrityksemme riskienhallintaan kuuluu taloudellinen varautuminen sijoittamalla”
Pienessä yrityksessä omistajien on hyvä pohtia erilaisia varautumisen keinoja muun muassa taloudellisten ja henkilöriskien kautta. Yrityksen varojen sijoittaminen on yhdenlainen keino kasvattaa esimerkiksi puskurirahastoa. Osakas Pasi Mäkinen kertoo ratkaisuista, joita he ovat neljän omistajan kesken tehneet suunnitellessaan yrityksensä taloudellista varautumista.
Ajankohtaista
Maa- ja metsätalous8.5.2026LähiTapiola Yhteismetsän arvo nousi 34 prosenttia – ”lainsäädäntö ja verotus on päivitettävä nykypäivän metsänomistamisen tarpeisiin”
LähiTapiola Yhteismetsä jatkoi vahvaa kasvuaan neljäntenä toimintavuotenaan ja on Suomen nopeimmin kasvava yhteismetsä. Vuoden 2026 alussa sen arvo oli noussut vuoden takaisesta 34 prosenttia ja on nyt 59 miljoonaa. Kokonaishehtaarimäärä on jo yli 11 100.8.5.2026Kaksi viidestä parantaisi avopuolison asemaa perimysjärjestyksessä – aihe jakaa suomalaisia
Joka neljännessä suomalaisessa perheessä eletään avoliitossa, mutta kuolemantapauksen sattuessa avopuolison asema on yhä heikosti turvattu. LähiTapiolan Arjen katsaus ‑kyselyn mukaan aihe jakaa suomalaisia: 42 prosenttia parantaisi avopuolison asemaa perimysoikeudessa, mutta myös yhtä moni katsoo, että avoparien tulisi huolehtia asiasta itse.Osakemarkkinoiden keskittyminen7.5.2026Katsaus hajautusmittareihin: miten mitata hajautuksen tehokkuutta?
Oman sijoitussalkun hajautuksen tehokkuutta kannattaa tarkastella kriittisesti. Salkunhoitaja Perttu Hytönen esittelee esimerkkilaskelmien avulla, miten hajautuksen tehokkuutta kannattaa mitata ja miksi hajautushyötyjen arvioinnissa ei ole käytössä vakiintuneita mittareita.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Pk-yrityksen osakas: ”Yrityksemme riskienhallintaan kuuluu taloudellinen varautuminen sijoittamalla”