Sähkökiuas voi aiheuttaa palovaaran – ”Tärkeää, ettei ympärillä ole mitään syttyvää”
LähiTapiolan tietoon on tullut viime vuosina satoja vahinkoja, joissa yllättäen rikkoutunut sähkökiuas on aiheuttanut palon tai palovaaran. Useimmiten kyse on ollut vastuksen rikkoutumisesta. Lue alta, kuinka voit toimia vaaratilanteessa ja pitää huolta kiukaasta.Tutustu ja osta
Ajankohtaista
Talous27.4.2026Henkilöstörahastojen sijoituskulut kannattaa tarkistaa – ”pieneltä tuntuva ero voi syödä satoja tuhansia euroja pitkässä juoksussa”
Yhä useampi suomalainen palkansaaja kuuluu henkilöstörahastoon, mutta harvalla on näkymää sijoituskohteiden kuluihin. Tiesitkö, että sijoituskohteiden kulut voivat syödä kymmeniä tuhansia euroja vuodessa ja satoja tuhansia kymmenessä vuodessa?Osakemarkkinoiden keskittyminen23.4.2026Hajautus epävarmuuden maailmassa – mitä riskiä oikeastaan hallitsemme?
Globaalikaan hajautus ei aina tarkoita pientä riskiä. LähiTapiola Varainhoidon johtaja Jyrki Mäkelä muistuttaa, että sijoittajan on ymmärrettävä salkkunsa todelliset altistumat ja keskittymäriskit.Talous23.4.2026Tasetaantuma hellittää hitaasti: joka kolmas on säästänyt aiempaa enemmän – lähes puolet aikoo käyttää säästöjä lähivuosina
Kyselytutkimuksen mukaan osa kotitalouksien puskureista voi alkaa purkautua kulutukseen, jos energiashokki jää lyhyeksi ja työmarkkinat viimein piristyvät. Julkisten palvelujen ja sosiaaliturvan leikkaukset sekä huoli taloudesta ja työllisyydestä ovat lisänneet säästämistä erityisesti naisilla.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Sähkökiuas voi aiheuttaa palovaaran – ”Tärkeää, ettei ympärillä ole mitään syttyvää”