Veneily vetää, vahinkojen määrä kasvussa – varo ainakin kareja, varkaita ja palovaaraa
Lämpimät kesät ja kotimaahan korona-aikana keskittynyt vapaa-ajanvietto ovat lisänneet veneilyn suosiota. Samalla kasvaa myös veneillessä sattuvien vahinkojen määrä. LähiTapiolan tilastojen mukaan veneitä vahingoittuu etenkin pohjakosketuksissa ja törmäyksissä, mutta myös myrskyn, palon ja varkauden riskeihin on hyvä varautua.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Pohjoinen21.4.2026Toni Keränen palasi olympialaisista ja kohtasi hirven kotimatkan viimeisillä hetkillä
Olympiamatkalta kotiin ajanut Toni Keränen kohtasi nelostiellä hirven – ja ehti onneksi reagoida. Paljon ajava keihäänheittäjä kertoo, että hirvien pelkäämisen sijaan hän on opetellut havaitsemaan niitä paremmin. Oma vireystila, näkyvyys ja pienet valinnat voivat ehkäistä hirvikolarin. LähiTapiola Pirkanmaa19.4.2026LähiTapiola lahjoitti 20 000 € 4H-yritystoimintaan Pirkanmaalla – koulutukset mahdollistavat kokeilla siipiään yrittäjänä
LähiTapiola lahjoitti 20 000 € nuorten 4H-yrityskoulutuksiin, joilla tavoitellaan noin 160 uutta nuoren yrittäjän perustamaa 4H-yritystä ja noin 250 000 € liikevaihtoa. Lahjoituksella 4H-yhdistykset voivat tarjota nuorille yrittäjänaluille lisää koulutuspaikkoja ja koulutusta noin 4 000 tuntia 12 paikallisyhdistyksen alueella.LähiTapiola Länsi-Suomi16.4.2026Näitä asioita pitkäkyntiset pihistävät länsisuomalaisilta
Länsisuomalaisilta varastetaan vuosittain kotivakuutuksesta korvattavaa omaisuutta satojen tuhansien eurojen edestä, selviää LähiTapiola Länsi-Suomen tilastoista. Keväällä aktivoituvien vorojen suosikkisaaliita ovat polkupyörät ja helpoimpia kohteita taloyhtiöiden kellarivarastot.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Veneily vetää, vahinkojen määrä kasvussa – varo ainakin kareja, varkaita ja palovaaraa