Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Työelämä18.3.2021Näitä työnantajan tarjoamia etuja suomalaiset arvostavat – eroavaisuuksia eri-ikäisten välilläSuomalaiset arvostavat työnantajan tarjoamista henkilöstöeduista selkeästi eniten kattavaa työterveyshuoltoa, selviää LähiTapiolan Arjen katsaus -tutkimuksessa. Noin kaksi viidestä suomalaisesta kertoo arvostavansa liikunnan rahallista tukemista ja lounasetua. Lähes yhtä paljon arvostettiin työnantajien tarjoamia vapaaehtoisia vakuutuksia. Asiantuntijan mukaan henkilöstölle tarjottavissa eduissa on nähtävissä muutosta.
Ajankohtaista
Talous2.1.2026LähiTapiolan uusi pääekonomisti: Taloutta jarruttaa kotitalouksien tasetaantumaKTM, DI Hannu Nummiaro aloitti 1. tammikuuta LähiTapiola Varainhoidon pääekonomistina. Uusi pääekonomisti arvioi, että yksityinen kulutus jatkuu toistaiseksi totuttua hitaampana. Syynä on kotitalouksien tasetaantuma eli lisääntynyt säästäminen, jolla kuluttajat pyrkivät paikkaamaan varallisuuden arvon laskua.Turvallisuus31.12.2025Aiheuttiko myrsky tuhoja? Toimi näinHannes-myrsky riepotteli Suomea joulun jälkeisenä viikonloppuna ja aiheutti vahinkoja etenkin länsirannikolla. Jos myrsky vaurioitti rakennuksia tai muuta omaisuutta, on rakennuksen suojaaminen ja vahinkopaikan raivaaminen aloitettava mahdollisimman pian.Ympäristö31.12.2025Yritysten mukaan ilmastotoimet parantavat niiden kilpailukykyä – ilmastotoimiin tarvitaan konkreettista apua edelleenYritykset tarttuvat ilmastotoimiin, mutta etenkin pienet ja keskisuuret yritykset tarvitsevat konkreettisia neuvoja ja tukea aloittamiseen. Lähes 80 prosenttia Keskuskauppakamarin kyselyyn vastanneista yrityksistä toteaa, että ilmastotoimet ovat parantaneet niiden kilpailukykyä.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaNäitä työnantajan tarjoamia etuja suomalaiset arvostavat – eroavaisuuksia eri-ikäisten välilläHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn