Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Valitse sivuAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Ajankohtaista
Turvallisuus31.3.2026Teiden huono kunto lisää rengasvaurioiden riskiä – kausivaihdon yhteydessä muistettava erityisesti kaksi asiaa, sanoo LähiTapiolan johtajaKyselyn mukaan jopa yli kymmenesosa suomalaisista on joutunut ongelmiin renkaiden kiinnityspulttien löystymisen takia. Renkaiden kausivaihdon yhteydessä kannattaa aina tarkistaa renkaiden kunto ja lisäksi muistaa jälkikiristys, sanoo LähiTapiolan johtaja Tapani Alaviiri. Erityisen vaarallisena hän pitää sitä, että entistä useampi autoilija kertoo lykänneensä uusien renkaiden hankintaa säästösyistä.26.3.2026Autojen lasivahingot rajussa kasvussa– ”Pääsiäinen on erityisen otollista aikaa”Keskivahinko on kasvanut lähes 40 prosenttia vuodesta 2020, sillä tuulilaseissa on entistä enemmän antureita ja muuta tekniikkaa. Vahingon riskiä voi pienentää pitämällä huolta turvavälistä. Jos lasiin tulee särö, se kannattaa korjata ennen kuin vaurio laajenee.24.3.2026LähiTapiola ja Palloliitto palkitsevat taas vastuullisia seuratekojaLähiTapiola ja Palloliitto palkitsevat vuosittain lasten ja nuorten harrastamiseen liittyviä seuratekoja ympäri Suomen. Tavoitteena on nostaa esiin yhteiskunnallisesti merkittävää ruohonjuuritason seuratyötä. Tänä vuonna 15 000 euron pääpalkinnon saajan valitsee Paulus Arajuuri.
Katso lisää ajankohtaisia
LähiTapiolan yhtiöt tiedottavat
LähiTapiola Länsi-Suomi29.3.2026LähiTapiola Länsi-Suomelta tuplasatsaus vesiturvallisuuteenLähiTapiola Länsi-Suomi tukee yhteensä 30 000 euron lahjoitusvaroin Rauman Meripelastusyhdistystä ja Isojärven Järvipelastusyhdistystä. Lahjoituksilla turvataan vapaaehtoisen pelastustoiminnan edellytyksiä ja rahoitetaan yhtä merkittävää uutta hankintaa.LähiTapiola Varainhoito27.3.2026Tuotonmaksut rahastojen tuotto-osuuksilleSeligson & Co Rahastoyhtiö Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 27.3.2026. LähiTapiola Loimi-Häme26.3.2026LähiTapiola Loimi-Häme tukee omaishoitajien jaksamista – 40 000 euron lahjoitus virkistystoimintaanLähiTapiola Loimi-Häme on myöntänyt yhteensä 40 000 euron lahjoituksen toimialueensa omaishoitajayhdistyksille omaishoitajien virkistystoiminnan tukemiseen.
Katso lisää tiedotteita
Näkökulmia
Suvi Järvinen ja Ville SampolahtiYmpäristö23.3.2026Tulviin pitää varautua hyvän sään aikaanTulvariskit tulevat olemaan yksi merkittävimmistä omaisuusvakuuttamiseen liittyvistä riskeistä tulevaisuudessa, kirjoittavat Suvi Järvinen ja Ville Sampolahti.Heikki UrpelainenSijoittaminen20.3.2026Laihtumisen talous: miksi lihavuuden hoito on investointi, ei pelkkä kuluLihavuuden hoito nähdään usein pelkkänä kulueränä, vaikka kyse on todellisuudessa investoinnista terveyteen ja talouteen. Salkunhoitaja Heikki Urpelainen tarkastelee, miten lihavuuslääkkeet muuttavat kulutusta, yrityksiä ja markkinoita.Sami Myyrä ja Hilppa GregowYmpäristö18.3.2026Äärisäät kasvattavat miljardilaskua – ilmastoriskit vaativat uudenlaisia ratkaisujaIlmastonmuutokseen sopeutuva maatalous, toimivat vakuutusratkaisut ja riskien ennakointi ovat osa kansallista turvallisuutta, kirjoittavat johtava asiantuntija Sami Myyrä LähiTapiolasta ja tutkimusprofessori Hilppa Gregow Ilmatieteen laitokselta.
Katso lisää näkökulmia
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn