Huonolla talvisäällä iso hintalappu – moni liukastuu työmatkalla
Talven liukkailla keleillä kaatuvat kaikenikäiset. Liukastumisriski onkin jalankulkijan yleisin onnettomuus talviliikenteessä. Myös valtaosa työmatkatapaturmista sattuu jalankulkijoille. Liikenneturvan tutkimuksen mukaan neljä kymmenestä suomalaisesta liukastuu talvikuukausien aikana. Liukastumisen seurauksena moni joutuu jäämään pois töistä.Tutustu terveysvakuutuksiin
Ajankohtaista
Turvallisuus14.1.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissä
Tällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.14.1.2026Vain reilu kymmenesosa harjaa koiransa tai kissansa hampaat säännöllisesti – ennaltaehkäisy voi pelastaa kalliilta kustannuksilta
Hampaiden säännöllinen pesu harventaa tarvetta poistattaa hammaskiveä ja plakkia eläinlääkärillä, ja ennaltaehkäisevä hammashoito voi tuoda selviä säästöjä eläinlääkärikustannuksiin. Kyselyn mukaan 29 prosenttia ei kuitenkaan pese koiransa tai kissansa hampaita koskaan.Private Credit12.1.2026Private credit -rahastot keräysvaiheessa – miltä ne näyttävät sijoittajille?
LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen esittelee dataan perustuvan läpileikkauksen Private credit -rahastoista ajalta 1/2022–10/2025. Materiaali vastaa kysymyksiin, miltä kohderahastot näyttävät keräysvaiheessa ja mitä rahastomanagerit tavoittelevat ja lupaavat.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Huonolla talvisäällä iso hintalappu – moni liukastuu työmatkalla
Asiointikielen vaihtaminen sulkee käynnissä olevan chat-keskustelun.