Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
21.12.2016

Työtapaturmavakuutuksesta korvattavien lääkkeiden laskutus muuttui

Työtapaturmavakuutuksen keskitetty apteekkilaskutus päättyi vuoden 2016 lopussa. Apteekit eivät enää myönnä työtapaturma- ja ammattitautipotilaille lääkkeitä maksutta ilman vakuutusyhtiön maksusitoumusta. Apteekit ohjeistavat asiakkaita maksamaan lääkkeet ensin itse, ja hakemaan sen jälkeen korvauksen vakuutusyhtiöstä.
LähiTapiola LokalTapiola Varsinais-Suomi
Ajankohtaista
Turvallisuus26.6.2026LähiTapiola Kiinteistövarainhoito Oy asettaa hallinnoimiensa asuntokohteiden lasikaideparvekkeet käyttökieltoon Kaikkien lasikaideparvekkeiden turvallisuudesta teetetään paikan päällä tehtävä tarkastus. Käyttökielto on voimassa tarkastusten valmistumiseen ja asukasturvallisuuden varmistumiseen asti. Kiinteistöjen asukkaat saavat kohdekohtaisesti vuokran alennusta siltä ajalta, kun asunnon huoneistoparvekkeen käyttökielto on voimassa. 26.6.2026Ilmalämpöpumppujen vahinkoriski kasvaa helteellä – viime kesän ennätyshelteillä ilmoituksia kolminkertainen määräLähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyn mukaan lämpimät kesät ovat saaneet puolet (49 %) suomalaisista investoimaan jollain tavalla viilennykseen. Helteet lisäävät myös vahinkoriskiä: viime kesän ennätyspitkän hellejakson aikana ilmalämpöpumppuihin liittyviä vahinkoilmoituksia ilmoitettiin vakuutusyhtiöön kolminkertainen määrä tavanomaiseen kesäkuukauteen verrattuna.Maa- ja metsätalous23.6.2026Kysely: Maatilojen heikentynyt taloustilanne huolestuttaa valtaosaa suomalaisista – ”Ruuasta on tullut geopolitiikan työkalu”Maatilojen heikentynyt taloustilanne huolestuttaa valtaosaa (79 %) suomalaisista, kun he ajattelevat asiaa ruokaturvan näkökulmasta, käy ilmi LähiTapiolan kyselystä. Tilanteesta erittäin paljon huolissaan olevien osuus on noussut verrattuna vuoteen 2024.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaTyötapaturmavakuutuksesta korvattavien lääkkeiden laskutus muuttui
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn