Sähkönsäästövimma voi aiheuttaa Satakunnassa lähes 20 000 vaaran paikkaa – moni mökki jää talvella kylmäksi
Kallistunut energia on saanut satakuntalaiset pohtimaan sähkön säästökohteita. Moni suunnittelee mökin lämmityksen laskemista tai jopa lopettamista koko talveksi, mikä voi johtaa vuotovahinkojen määrän kasvuun. Asiantuntijan mukaan ennakoimalla voi välttyä ikäviltä yllätyksiltä.
Hillasuot kutsuvat marjastajia eri puolilla Lappia. Omakohtainen eksymiskokemus tutussa maastossa muistutti varautumisen tärkeydestä. Kokosimme viisi vinkkiä turvallisempaan marjareissuun.LähiTapiola Loimi-Häme8.7.2026Putsaamaton kuivuri on paloriski – seitsemän vinkkiä ennen kuivaamista
Suomessa syttyy kymmeniä kuivuripaloja vuodessa. Palojen syttymissyy löytyy usein kuivurin putsaamattomasta pannusta ja poistoilmakanavasta. Myös jyrsijöiden katkomat sähköjohdot ovat useasti syynä tulipaloon. Kokosimme ohjeet paloriskin pienentämiseksi.LähiTapiola Loimi-Häme7.7.2026LähiTapiola Loimi-Hämeen 30 000 euron lahjoitus vahvistaa kriisiapua Kanta-Hämeessä
LähiTapiola Loimi-Häme lahjoittaa 30 000 euroa MIELI Hämeen Mielenterveys ry:lle. Lahjoitus tukee Kanta-Hämeen alueella tehtävää matalan kynnyksen kriisiauttamista ja vahvistaa mahdollisuuksia tarjota nopeaa, ammatillista keskusteluapua vaikeissa elämäntilanteissa myös silloin, kun muun avun saatavuus on rajallista.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Sähkönsäästövimma voi aiheuttaa Satakunnassa lähes 20 000 vaaran paikkaa – moni mökki jää talvella kylmäksi