Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Lappi2.6.2022

Veneily vetää, vahinkojen määrä kasvussa – varo ainakin kareja, varkaita ja palovaaraa

Lämpimät kesät ja kotimaahan korona-aikana keskittynyt vapaa-ajanvietto ovat lisänneet veneilyn suosiota. Samalla kasvaa myös veneillessä sattuvien vahinkojen määrä. LähiTapiolan tilastojen mukaan veneitä vahingoittuu etenkin pohjakosketuksissa ja törmäyksissä, mutta myös myrskyn, palon ja varkauden riskeihin on hyvä varautua.

Muita ajankohtaisia asioita

LähiTapiola Pohjoinen17.8.2026

LähiLahjoituksesta apua lasten ja nuorten nouseviin harrastuskustannuksiin

Hintojen nousu on uhannut jo useamman vuoden ajan monien lapsiperheiden harrastusmahdollisuuksia. LähiTapiolan kyselyn mukaan joka pohjois- ja keskipohjalainen kolmas kokee, että harrastamista on jouduttu vähentämään hintojen nousun myötä.
LähiTapiola Itä17.8.2026

Harrastusten kustannukset huolettavat – LähiTapiola Itä lahjoittaa 30 000 € lasten ja nuorten hyvinvointiin

Korkeat harrastuskustannukset ovat jo useamman vuoden ajan uhanneet monien lapsiperheiden harrastusmahdollisuuksia. LähiTapiola Idän LähiLahjoituksen tavoitteena on tukea lasten ja nuorten harrastamista.
LähiTapiola Keski-Suomi17.8.2026

Harrastusten kallistuminen huolestuttaa Keski-Suomessa – LähiTapiola Keski-Suomi lahjoittaa 100 000 euroa lasten ja nuorten harrastuksiin

Hintojen kallistuminen näkyy yhä useamman lapsen ja nuoren mahdollisuuksissa osallistua harrastuksiin. LähiTapiola Keski-Suomi vastaa tähän haasteeseen ja lahjoittaa jälleen perinteisessä LähiLahjoitus-kampanjassaan 100 000 euroa lasten ja nuorten harrastus- ja hyvinvointitoimintaan. Valtakunnallisesti LähiTapiola-yhtiöt lahjoittavat vuoden 2026 kampanjassa yli 1,3 miljoonaa euroa.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetVeneily vetää, vahinkojen määrä kasvussa – varo ainakin kareja, varkaita ja palovaaraa

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn