Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Pohjanmaa23.10.2024

Lisää älykkäitä riistavaroitusjärjestelmiä Kasitielle Pohjanmaalla

LähiTapiola Pohjanmaa on lahjoittanut 100 000 € käytettäväksi reaaliaikaisten ja optimaalisten hirvivaroitusmerkkien sekä äänimajakan hankintaan Valtatielle 8. Tänä syksynä älykkäitä riistavaroitusjärjestelmiä on asennettu viiteen uuteen kohteeseen Maalahteen, Mustasaareen, Vöyriin ja Uuteenkaarlepyyhyn. Lahjoitus on jatkoa viime vuoden projektille liikenneturvallisuuden edistämiseksi Valtatiellä 8. Projekti toteutetaan yhteistyössä Suomen riistakeskuksen, paikallisten riistanhoitoyhdistysten, InnoTrafik Oy:n ja Etelä-Pohjanmaan ELY-Keskuksen kanssa.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Itä3.7.2026LähiTapiola Idän lipunmetsästys sai joensuulaiset liikkeelle!Perjantaina 3.7. Joensuun keskusta heräsi eloon, kun kaupunkilaiset osallistuivat LähiTapiola Idän lipunmetsästykseen. Jaossa oli 4 lippua monen joensuulaisen kesän kohokohtaan, Ilosaarirockiin. Lipunmetsästäjiä oli liikkeellä noin sata ja lipunmetsästys keräsi sosiaalisessa mediassa tuhansien ihmisten huomion. LähiTapiola Pirkanmaa2.7.2026Uimataidottomuus lisääntyy tuhansien järvien maassa – kuudesluokkalaisista vain puolet osaa uidaKuudesluokkalaisista vain 55 % arvioi olevan uimataitoisia. Määrä on laskenut selvästi vuodesta 2016, jolloin uimataitoisia kuudesluokkalaisia oli 76 %.LähiTapiola Pirkanmaa1.7.2026Pelastusrenkaita katoaa luvatta – LähiTapiola Pirkanmaa lahjoitti Tampereen ja Sastamalan kaupungeille näitä hädän hetkiin tarkoitettuja apuvälineitäKesäajan vilkas veneily-, uinti- ja rantaelämä lisäävät turvallisuusvarusteiden merkitystä ja tarvetta. LähiTapiola Pirkanmaa turvaa ajanviettoa rannoilla ja vesillä lahjoittamalla vuosittain pelastusrenkaita venesatamiin ja yleisille uintipaikoille.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetLisää älykkäitä riistavaroitusjärjestelmiä Kasitielle Pohjanmaalla
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn