”Katselin ikkunasta ulos ja yhtäkkiä näin kotkan nappaavan karitsan” – Lammastilallakaan kaikkea ei voi ennakoida
Kurikan lammastila on siikajokinen perhetila, jota pyörittävät pääasiassa kahdestaan Sari ja Marko Kurikka. Tilallaan heillä on yli 400 lammasta karitsoineen, seitsemän omatarvekanaa, muutama kalkkuna ja laumanvartijakoira Sälli. Meno maatilalla voi olla hektistä eikä tapaturmiltakaan aina vältytä.
Seligson & Co Rahastoyhtiö Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 27.3.2026. LähiTapiola Loimi-Häme26.3.2026LähiTapiola Loimi-Häme tukee omaishoitajien jaksamista – 40 000 euron lahjoitus virkistystoimintaan
LähiTapiola Loimi-Häme on myöntänyt yhteensä 40 000 euron lahjoituksen toimialueensa omaishoitajayhdistyksille omaishoitajien virkistystoiminnan tukemiseen. LähiTapiola Lappi26.3.2026Yhteisöllisyys kasvaa Lapin korkeakouluissa LähiTapiolan tuella
LähiTapiolan mahdollistama rahoitus on edistänyt merkittävästi Lapin ammattikorkeakoulun ja Lapin yliopiston opiskelijoiden yhteisöllisyyttä ja hyvinvointia. Frendie PRO -pilotointi osoittaa, että uudenlaisille, matalan kynnyksen ratkaisuille on selkeä tarve korkeakouluympäristössä.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
”Katselin ikkunasta ulos ja yhtäkkiä näin kotkan nappaavan karitsan” – Lammastilallakaan kaikkea ei voi ennakoida