Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola LappiTurvallisuus19.6.2023

Ennen vesille lähtöä on hyvä tarkastaa perusasiat – moni onnettomuus olisi vältettävissä

Lämmenneet säät saavat viimeisetkin veneilijät laskemaan veneet vesille. Veneily kasvatti suosiotaan koronavuosina, mutta nyt omistajanvaihdokset ovat palautuneet muutaman vuoden takaiselle tasolle. Avainasemassa turvallisessa veneilyssä ovat taidot, varusteet ja kunnossapito.

Muita ajankohtaisia asioita

LähiTapiola Keski-Suomi17.8.2026

Harrastusten kallistuminen huolestuttaa Keski-Suomessa – LähiTapiola Keski-Suomi lahjoittaa 100 000 euroa lasten ja nuorten harrastuksiin

Hintojen kallistuminen näkyy yhä useamman lapsen ja nuoren mahdollisuuksissa osallistua harrastuksiin. LähiTapiola Keski-Suomi vastaa tähän haasteeseen ja lahjoittaa jälleen perinteisessä LähiLahjoitus-kampanjassaan 100 000 euroa lasten ja nuorten harrastus- ja hyvinvointitoimintaan. Valtakunnallisesti LähiTapiola-yhtiöt lahjoittavat vuoden 2026 kampanjassa yli 1,3 miljoonaa euroa.
LähiTapiola Savo12.8.2026

Jääkö yhä useampi lapsi ja nuori harrastusten ulkopuolelle, kun kustannukset kasvavat?

Harrastukset tukevat lasten ja nuorten hyvinvointia, yhteisöllisyyttä ja mielenterveyttä, mutta kaikilla ei ole niihin enää yhdenvertaisia mahdollisuuksia. Savossa jo 34 prosenttia arvioi harrastusten vähentyneen kustannusten nousun vuoksi. Tämän vuoksi lahjoittamme 50 000 euroa lasten ja nuorten harrastustoiminnan tukemiseen.
LähiTapiola Pirkanmaa12.8.2026

Mistä apu nouseviin harrastuskustannuksiin? – LähiLahjoitus mahdollistaa monenlaista harrastustoimintaa

Hintojen nousu on uhannut jo useamman vuoden ajan monien lapsiperheiden harrastusmahdollisuuksia. LähiTapiolan kyselyn mukaan joka kolmas kokee, että harrastamista on jouduttu vähentämään hintojen nousun myötä.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetEnnen vesille lähtöä on hyvä tarkastaa perusasiat – moni onnettomuus olisi vältettävissä

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn