Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous24.3.2023Moni elää nyt talouden stressitestiä todeksi – Lue asiantuntijan vinkit oman talouden suojaamiseenOmaa talouden turvaverkkoa on mahdollista vahvistaa. Hyvä nyrkkisääntö on, että vaikutuksiltaan isot riskit kannattaa vakuuttaa ja pienempiä varten rakentaa puskuria säästöillä.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Länsi-Suomi22.1.2026”Valkoinen liukumiina” voi yllättää pian sinutkin – Yli puolet satakuntalaisista loukkaa itsensä liukastuessaanLiukastumiset ovat talvikuukausina yleisimpien vakuutusyhtiöiden korvaamien henkilövahinkojen joukossa. LähiTapiolan teettämän kyselyn mukaan yli 60 prosenttia satakuntalaisista loukkaa itsensä kaatuessaan. Hiljattain lämmennyt ja uudelleen kylmennyt sää lisäävät liukastumisriskiä merkittävästi.LähiTapiola Itä22.1.2026Pakkasvahinkoja sattunut LähiTapiola Idän alueella – korvausjohtaja: ”Määrät vielä kasvussa.”Suomen talviin kuuluu, että lämpötilat saattavat vaihdella rajusti lyhyellä aikavälillä, mikä laittaa talotekniikan koetukselle. Etenkin käyttövesiputket ovat kovilla lämpötilan vaihdellessa. Omalla toiminnalla voi kuitenkin estää vahinkojen syntymistä.LähiTapiola Etelä-Pohjanmaa21.1.2026Hannes-myrsky aiheutti miljoonien vahingot – LähiTapiola Etelä-Pohjanmaalle historian suurin myrskyvahinkoLähiTapiola Etelä-Pohjanmaan historian suurin myrskyvahinko kirjattiin joulukuun 2025 lopulla, kun Hannes-myrsky runteli maakuntaa poikkeuksellisella voimalla.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetMoni elää nyt talouden stressitestiä todeksi – Lue asiantuntijan vinkit oman talouden suojaamiseenHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn