Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola PohjoinenTalous15.2.2023

Pohjoinen: Vakavaraisuus vahvistui, haasteellinen sijoitusympäristö laski kokonaistulosta 2022

LähiTapiola Pohjoisen vakavaraisuus vahvistui vuonna 2022. Maksoimme asiakkaillemme korvauksia 49,3 miljoonaa euroa. Vakuutustoiminnan hyvä tulos mahdollistaa omistaja-asiakkaidemme etujen kehittämisen jatkossakin.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Pirkanmaa2.7.2026Uimataidottomuus lisääntyy tuhansien järvien maassa – kuudesluokkalaisista vain puolet osaa uidaKuudesluokkalaisista vain 55 % arvioi olevan uimataitoisia. Määrä on laskenut selvästi vuodesta 2016, jolloin uimataitoisia kuudesluokkalaisia oli 76 %.LähiTapiola Pirkanmaa1.7.2026Pelastusrenkaita katoaa luvatta – LähiTapiola Pirkanmaa lahjoitti Tampereen ja Sastamalan kaupungeille näitä hädän hetkiin tarkoitettuja apuvälineitäKesäajan vilkas veneily-, uinti- ja rantaelämä lisäävät turvallisuusvarusteiden merkitystä ja tarvetta. LähiTapiola Pirkanmaa turvaa ajanviettoa rannoilla ja vesillä lahjoittamalla vuosittain pelastusrenkaita venesatamiin ja yleisille uintipaikoille. LähiTapiola Pohjoinen1.7.2026Yli puolet pohjois- ja keskipohjalaisista luottaa omaan uimataitoonsa – lapsista isompi huoliVesillä liikkuessa ratkaisevaa ei ole pelkkä uimataito, vaan myös kyky tunnistaa vaaratilanteet ja toimia oikein. LähiTapiolan Arjen Katsaus kyselyn* mukaan reilusti yli puolet pohjois- ja keskipohjalaisista kokee olevansa uimataitoisia, mutta samaan aikaan erityisesti lasten uimataito herättää huolta.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetPohjoinen: Vakavaraisuus vahvistui, haasteellinen sijoitusympäristö laski kokonaistulosta 2022
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn