Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Kainuu-Koillismaa1.2.2023Paikallisen vakuutusyhtiön tehtävä on pitää huolta vakavaraisuudesta - LähiTapiola Kainuu-Koillismaalla toimitusjohtajana työskennelleen Ulla Sipilän haastattelu 12/2022LähiTapiola Kainuu-Koillismaan juuret ulottuvat 1800-luvun loppupuolelle, jolloin ensimmäiset vakuutusyhdistyksen säännöt hyväksyttiin yhteisessä kappelinkokouksessa. Nimekseen yhdistys sai ”Ristijärven Kappelin Palovakuutus –Seura”. Tässä juttusarjassa haastattelemme lähes 160-vuotiaan LähiTapiola Kainuu-Koillismaan ja sitä edeltävien yhtiöiden työntekijöitä ja hallinnon jäseniä vuosien varrelta ja kirjoitamme samalla oman osamme yhtiön historiasta.  Ulla Sipilä saapuu haastatteluun iloisin mielin. Hän on tarkkana talousihmisenä varmistanut jo etukäteen, että pitäähän haastatteluajankohta edelleen paikkansa. Edes kävelyä hankaloittanut kuntosalilla hankittu varvasvamma ei saanut jäämään kotiin. Taika on siinä, että vetää vain sukan jalkaan eikä syynää tarkemmin kivun aiheuttajaa. Tämä kertoo paljon Ullan sinnikkyydestä: työtehtävät hoidetaan ensin ja sitten vasta muu.
Kuvassa LähiTapiola Kainuu-Koillismaan entinen toimitusjohtaja Ulla Sipilä.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Kainuu-Koillismaa26.2.2026LähiTapiola Kainuu-Koillismaan toimitusjohtaja siirtyy uusiin tehtäviinLähiTapiola Kainuu-Koillismaan toimitusjohtaja vaihtuu Olli Kokkosen jättäessä tehtävänsä ja siirtyessä uusiin tehtäviin LähiTapiola-ryhmän ulkopuolelle. Kokkosen toimisuhde päättyy 27. helmikuuta 2026. Toimitusjohtajan tehtäviä hoitaa väliaikaisesti yhtiön hallintojohtaja Katja Tirkkonen. Uuden toimitusjohtajan hakuprosessi käynnistetään välittömästi.LähiTapiola Etelä-Pohjanmaa26.2.2026LähiTapiola tekee vahvan paluun Provinssiin – Tänä kesänä lauletaan yhdessä ja chillataan jokirannassaLähiTapiolan tarjoaa tänä kesänä mahdollisuuden istahtaa yksin tai kaveriporukalla fiilistelemään ja laulamaan suosikkibiisejä trubaduurien johdolla. Luvassa on rentoa rantatunnelmaa, chillailua sekä yllätysohjelmaa.LähiTapiola Etelä24.2.2026Vahva vuosi kaikilla mittareilla – LähiTapiola Etelä jatkoi kasvuaanLähiTapiola Etelälle vuosi 2025 oli vahva niin maksutulon kasvun kuin sijoitustoiminnan osalta. Markkinaosuus säilyi korkealla tasolla. Vahinkojen määrä taittui maltillisesti laskuun haastavien viime vuosien jälkeen. Yhtiön vakavaraisuusasema pysyi vahvalla tasolla ollen 251 % vuoden lopussa. Liikevoitto oli 7,8 (4,6) miljoonaa euroa.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetPaikallisen vakuutusyhtiön tehtävä on pitää huolta vakavaraisuudesta - LähiTapiola Kainuu-Koillismaalla toimitusjohtajana työskennelleen Ulla Sipilän haastattelu 12/2022Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn