Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Kainuu-KoillismaaTurvallisuus22.12.2022Ikä ja sairaudet lisäävät riskejä liikenteessä myös Kainuussa ja KoillismaallaÄkillinen sairaus tai ikääntymisen merkit voivat monella tapaa heikentää kuljettajan ajokykyä. Alueellisen Arjen katsaus -kyselyn** mukaan joka kymmenes (10 %) vastaaja LähiTapiola Kainuu-Koillismaan toimialueelta on ajanut autoa, vaikka sairaus (esim. korkea kuume tai jokin pitkäaikaissairaus) on heikentänyt omaa ajokuntoa. Kuusi (6 %) prosenttia vastaajista taas kertoo olleensa sellaisen kuljettajan kyydissä, jonka näkö tai kuulo on heikentynyt.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Pääkaupunkiseutu2.2.2026Näillä keinoin voit välttää kaatumisen liukkailla keleilläLauhtuva sää voi tehdä jalankulkukelistä hyvin liukkaan. Kaatumistapaturmien määrä on tyypillisesti suurin talven alkukuukausina. Kokosimme keinoja, kuinka liukastumisia ja sitä myötä kipeitä tapaturmia voidaan ehkäistä.LähiTapiola Etelä29.1.2026LähiTapiola Etelä tukee arjen turvallisuutta, lahjoittaa yli 20 000 euroa VPK-toimintaanLähiTapiola Etelä haluaa olla mahdollistamassa alueen palo – ja henkilöturvallisuuden ennaltaehkäisytyötä ja lahjoittaa alueella toimiville 26 vapaaehtoiselle palokunnalle (VPK:lle) yhteensä yli 20 000 euroa.LähiTapiola Länsi-Suomi28.1.2026Monen satakuntalaisen putket jäätyvät pian – ”Hälytyskellojen pitää soida, jos näin käy joka vuosi”Tavallista kireämmät pakkaset jäädyttävät vuosittain monien satakuntalaisten putkia. Asiantuntijan mukaan sulatuskikkoja tärkeämpää on keskittyä estämään jäätyminen kokonaan selvittämällä ongelman syy.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetIkä ja sairaudet lisäävät riskejä liikenteessä myös Kainuussa ja KoillismaallaHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn