LähiTapiola Pohjanmaan 10 000 euron ympäristöstipendi jaetaan kolmen saajan kesken
Ilmastonmuutos näkyy jo täällä Pohjanmaalla konkreettisesti esim. myrskyjen, metsäpalojen ja tulvien myötä ja me haluamme LähiTapiolassa edistää Pohjanmaan elinvoimaisuutta mahdollisimman laajalla tasolla – myös ympäristönäkökulmasta. Tästä johtuen perustimme 2021 vuosittain jaettavan 10.000 euron ympäristöstipendin.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Pääkaupunkiseutu30.9.2026
Pimeä vuodenaika on täällä – muista käyttää heijastinta
Vuoden pimeimpänä aikana tapahtuu lähes puolet jalankulkijoiden kaikista henkilövahingoista. Ilman heijastimia ja muita turvavarusteita jalankulkija tai polkupyöräilijä voi jäädä huomaamatta. Oikeilla varusteilla vähennät onnettomuusriskiä ja liikut turvallisemmin.LähiTapiola Pirkanmaa29.9.2026
LähiTapiola Pirkanmaa lahjoittaa vuosittain varoja yleishyödyllisille yhteisöille ja vastikkeettomaan hyväntekeväisyyteen. Yksi tämän vuoden lahjoitusteemoista on kestävä ja elinvoimainen lähiyhteisö.LähiTapiola Pohjoinen29.9.2026
Mielen hyvinvointia kulttuurista – Mielenkuva-tapahtuma kokoaa oululaiset Valkeaan
Oulun seudun toimijat ja järjestöt kokoontuvat yhteiseen Mielenkuva-tapahtumaan maailman mielenterveyspäivänä lauantaina 10.10. klo 13–16 Oulun kauppakeskus Valkean kesäkadulla. Kulttuuripääkaupunkivuoden kunniaksi tapahtuman teemana on kulttuurin merkitys mielen hyvinvoinnille.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
LähiTapiola Pohjanmaan 10 000 euron ympäristöstipendi jaetaan kolmen saajan kesken