Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Pohjoinen30.9.2022Sekasin-chatista apua nuorten ahdistukseen - lahjoituksella Pohjois-Suomeen oma aluekoordinaattoriViimesyksyinen Pidä huolta -kampanja keräsi yli miljoona euroa lahjoituksia nuorten mielenterveystyölle. Kampanjan mahdollistajat, LähiTapiola ja S-ryhmä, lahjoittivat alkupääomaksi 500 000 euroa Sekasin-chatin ja koulujen mielenterveystyön tukemiseen. Kuvassa: Osuuskauppa Arinan vastuullisuus- ja viestintäjohtaja Pasi Ruuskanen, Sekasin-aluekoordinaattori Anu Alapartanen ja LähiTapiola Pohjoisen markkinointi- ja viestintäjohtaja Liisa Humalamäki tapasivat syyskuussa 2022 Sekasin-chatin tulosten läpikäynnin merkeissä.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Etelä-Pohjanmaa19.12.2025Joka neljäs eteläpohjalaisista kävelijöistä on joutunut vaaratilanteeseen suojatiellä – Välkky-suojatievaroittimia Alavudelle, Ilmajoelle ja KauhavalleLähiTapiola Etelä-Pohjanmaa lahjoitti Välkky-suojatievaroitinten hankintaan 20 000 euroa, jolla alueen kunnat voivat turvata kahdeksan paikallista suojatietä. Välkyt löytyvät tämän syksyn aikana Alavudelta, Ilmajoelta ja Kauhavalta. LähiTapiola Pohjanmaa18.12.2025Joulun vahingot kertovat meistä jotakin – ja nyt on aika kuunnellaJoka vuosi näemme joulukuussa saman kehityksen: vahinkojen määrä kasvaa. Ei siksi, että talvi yllättäisi meidät tai että tapahtuisi jotain erityisen uutta. Vaan siksi, että liikumme enemmän, teemme enemmän ja ajattelemme riskejä vähemmän, kun arjen tahti kiihtyy.LähiTapiola Keski-Suomi18.12.2025Pieni haava, suuri vaara – matkavakuutus pelasti tilanteenThaimaahan matkustava varautuu usein ruokamyrkytyksiin tai vilkkaaseen liikenteeseen. Harva arvaa, millaiset seuraukset lämpimässä ja kosteassa ilmastossa voi olla pienellä haavalla. Parajääkiekkoa harrastava Leevi Kurki sai tästä ikäväkseen kokemusta treenimatkallaan, kun varpaaseen tullut haava johti vakavaan bakteeritulehdukseen. Leevi oli onnekseen valmistautunut matkaan kattavalla matkavakuutuksella, joka tuli todella tarpeeseen ja nopeutti merkittävästi hoitoon pääsyä akuutissa hätätilanteessa.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetSekasin-chatista apua nuorten ahdistukseen - lahjoituksella Pohjois-Suomeen oma aluekoordinaattoriHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn