Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Länsi-SuomiTurvallisuus14.9.2022Kysely: länsisuomalaiset huolissaan kodin palovahingoista, mutta suuri osa ei koe osaavansa toimia tulipalon sattuessaLähes puolet Porin ja Rauman seudulla asuvista kokee tulipalon suurimmaksi kodin vahinkoriskiksi, selviää LähiTapiolan kyselystä. Sähkön hinnan nousun myötä lisääntyvä puunpoltto voi lisätä vaaratilanteita, mikä korostaa varautumisen merkitystä. Kuitenkin miltei puolet vastaajista kertoo osaavansa toimia huonosti tulipalotilanteessa, eikä kaikkien kotoa löydy toimivaa palovaroitinta tai alkusammutusvälineitä.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Loimi-Häme29.4.2026LähiTapiola Loimi-Häme mahdollisti 5-luokkaisille tunnekasvatusta ja Aresin keikanMonelle hämeenlinnalaiselle 5.-luokkalaiselle koulupäivä tarjosi ikimuistoisen kokemuksen: elämän ensimmäisen keikan. Hämeenlinnan Verkatehtaan Vanajasalin lavalle nousi yksi tämän hetken kuumimmista artisteista, Ares. Rap-artisti esiintyi koko ikäluokalle osana Kulttuuripolkua. Keikkaelämyksen toteuttivat yhteistyössä Kulttuurikeskus ARXin luotsaama HÄX nuorisokulttuuri ja Hämeenlinnan tapahtumatalo Verkatehdas. Konsertin mahdollisti Lähi-Tapiolan Loimi-Häme.LähiTapiola Keski-Suomi29.4.2026Mökkikausi käynnistyy Keski-Suomessa – asiantuntija muistuttaa turvallisuudestaAikainen kevät on saanut keskisuomalaiset mökkeilijät liikkeelle ja samalla korvaushakemukset alkavat jälleen lisääntyä. LähiTapiola Keski-Suomen korvauspäällikkö Maiju Matilaisen mukaan kevät ei tuo poikkeuksellista piikkiä vahinkoihin, mutta jo kauden alussa esiin nousevat erityisesti palo-, vuoto- ja myrskyvahingot. LähiTapiola Itä29.4.2026“Käyn vain nopeasti mökillä” – Kevään mökkipiipahduksilla on yllättäviä vahinkoriskejäTalven jälkeen mökille mennään usein katsomaan, onko kaikki kunnossa tai tekemään pienet kevättoimet. Samalla kiire ja huolettomuus lisäävät vahinkojen riskiä. Maltti ja huolellisuus auttavat estämään hölmöjä vahinkoja.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetKysely: länsisuomalaiset huolissaan kodin palovahingoista, mutta suuri osa ei koe osaavansa toimia tulipalon sattuessa
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn