Tampereen yliopistolle 100 000 euron lahjoitus LähiTapiola Pirkanmaalta
LähiTapiola Pirkanmaa lahjoitti Tampereen yliopistolle 100 000 euroa tukeakseen tiedettä, koulutusta ja alueensa elinvoimaa. Lahjoitus on osa valtion tukemaa yliopistojen vastinrahakampanjaa ja se täydentää vuonna 2021 tehtyä 30 000 euron lahjoitusta.
Finanssivalvonta on hyväksynyt sulautumissuunnitelman ja antanut rahastojen sulautumiselle täytäntöönpanoluvan. Sulautumisen voimaantulopäivä on 8.12.2026.LähiTapiola Varsinais-Suomi8.10.2026
Sydän pysähtyi kesken kesäpäivän – defibrillaattori pelasti hengen
LähiTapiola Varsinais-Suomen asiakas Sari Heiskanen vietti edelliskesänä ensimmäistä lomapäiväänsä Pöytyän Yläneellä, Kallionokan leirintäalueella. Päivä sai uudenlaisen käänteen, kun aamusauna vaihtuikin elvytystehtävään.LähiTapiola Keski-Suomi8.10.2026
Jäistä pelastautumista harjoitellaan AaltoAlvarissa – jäälauttakiertue saapuu Jyväskylään 23.10.
Miten jäistä pääsee takaisin ylös, jos jää pettää alta? Entä miltä pelastautuminen tuntuu talvivaatteissa, saappaat jalassa tai sukset mukana? Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto (SUH) ja LähiTapiola Keski-Suomi tuovat jäälauttaharjoituksen Jyväskylään perjantaina 23.10.2026. AaltoAlvarissa klo 14–18 järjestettävässä tapahtumassa jäistä pelastautumista pääsee harjoittelemaan turvallisesti uimahalliolosuhteissa asiantuntijan ohjauksessa.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Tampereen yliopistolle 100 000 euron lahjoitus LähiTapiola Pirkanmaalta