Keskisuomalaisten uimataito kaipaa yhä parannusta – LähiTapiola Keski-Suomi on mukana talkoissa
Valtakunnallista uimataitoviikkoa vietetään 16.-22.5. Sen tarkoituksena on kiinnittää huomiota suomalaisten uimataitoon. LähiTapiola Keski-Suomi on kevään aikana järjestänyt asiakkailleen maksuttomia uimakouluja. Aalto ry:n Ari-Pekka Liukkonen pitää yhdistysten ja yritysten yhteistyötä uimataidon lisäämiseksi tärkeänä.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Pääkaupunkiseutu14.4.2026Pyörävarkaudet lisääntyvät keväisin – näin pidät pyöräsi turvassa
Varkauksien ehkäisy lähtee kunnollisesta lukituksesta, mutta myös pyörän säilytyspaikka kannattaa valita viisaasti.LähiTapiola Keski-Suomi13.4.2026Paloturvallisuus on Yöpuu Yhtiölle perusasia – turvallisuus lisää viihtyvyyttä
Paloturvallisuus koetaan tärkeäksi niin yrityksissä kuin kotitalouksissakin, mutta käytännössä puutteita löytyy usein erityisesti sammuttimien kunnossa ja niiden käytön osaamisessa.
– Sammutin voi olla paikallaan, mutta hätätilanteessa vanhentunut tai toimimaton sammutin on hyödytön. Sammutinta pitää osata myös käyttää oikein, kertoo LähiTapiola Keski-Suomen myyntijohtaja Teemu Pinomäki.LähiTapiola Pirkanmaa11.4.2026LähiTapiolalta 40 000 euron lahjoitus nuorten kesätyöllistämiseen
LähiTapiola Pirkanmaa lahjoitti yhdessä LähiTapiola Keskinäinen Henkivakuutusyhtiön kanssa 40 000 euroa Tampereen seurakunnille nuorten kesätyöllistämiseen. Lahjoituksella Tampereen seurakunnat voi tarjota kesätöitä noin 30 nuorelle jo sovitun 200 nuoren lisäksi. Kaikki tehtäviin valittavat ovat 18–25-vuotiaita.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Keskisuomalaisten uimataito kaipaa yhä parannusta – LähiTapiola Keski-Suomi on mukana talkoissa