Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Lappi26.11.2021Lapissa lämpö nousee ja sademäärä kasvaa – muuttuva ilmasto vaikuttaa myös vakuuttamiseenIlmastonmuutos näkyy Suomessa sään ääri-ilmiöinä. Lämpötilan nousu, sademäärien kasvu, tulvariskin kohoaminen ja metsien tuulituhot vaikuttavat myös vahinkovakuuttamiseen. Viime kesän Paula-myrsky oli yksi pahimpia myrskyjä vuosikymmeneen. Luonnonilmiövahinkoihin voi varautua ennakkoon omaisuuden suojaamisella ja piha-alueiden ja rakennusten kunnosta huolehtimalla.
Ukkosmyrsky
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Keski-Suomi19.3.2026Hakelämmitys pitää Korisevan tilan lämpimänä ja isännän liikkeessä Korisevan tilan isäntä Jukka Häkkinen Leppävedeltä luottaa arjessaan 60 kW:n hakelämpökattilaan, joka pitää noin 1500 kuutiometrin tilat tasaisen lämpiminä ympäri vuoden. Poltettava hake tulee omasta metsästä, mikä on Häkkisen mukaan paitsi kustannustehokasta myös hyvää vastapainoa tilan muulle työlle.LähiTapiola Keski-Suomi18.3.2026Maatilayrittäjän tukena arjessa – tutustu Markoon ja Olliin, LähiTapiola Keski-Suomen omiin maatila-asiantuntijoihinLähiTapiola Keski-Suomessa työskentelee kaksi maatila-asiantuntijaa, Marko Trast ja Olli Kauppinen, jotka ovat maatilayrittäjien tukena kaikissa vakuutusasioissa. Tutustu Markon ja Ollin tehtävään ja ajatuksiin maatilayrittäjien riskienhallinnasta. Jutun lopusta löydät asiantuntijoiden suorat yhteystiedot – ole rohkeasti yhteyksissä! LähiTapiola Pohjanmaa17.3.2026LähiTapiola Pohjanmaa sijoittaa Botnia Ventures Oy:n rahastoon – ”Luonnollinen jatkumo osana työtämme elinvoimaisen Pohjanmaan eteen” LähiTapiola Pohjanmaa sijoittaa 300 000 euroa Botnia Ventures Fund 1 -rahastoon. Yhtiön sijoituksen taustalla on vahva halu olla mukana mahdollistamassa ja tukemassa uusia kasvuyrityksiä Rannikko-Pohjanmaalla. Panostus on luonnollinen jatkumo yhtiön ja koko LähiTapiola-ryhmän viime aikojen toimenpiteitä Pohjanmaan ja Suomen kasvun vauhdittamiseksi.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetLapissa lämpö nousee ja sademäärä kasvaa – muuttuva ilmasto vaikuttaa myös vakuuttamiseenHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn