Jokainen voi olla sankari – ensiapukoulutusta 500 alakoululaiselle Lapissa
LähiTapiola Lappi ja Punainen Risti kouluttavat tänä vuonna ensiaputaitoja 500 lappilaiselle 5.luokkalaiselle. Valtakunnallisesti koulutetaan noin 8 000 koululaista. Koronan aiheuttamien poikkeusolojen vuoksi maksuton Sankarikoulutus toteutetaan etäyhteydellä webinaarimuotoisena.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Itä4.9.2026
Euroopan itäisin vakuutusyhtiö juhlii 255-vuotista taivaltaan
LähiTapiola Idän juuret ulottuvat vuoteen 1771, jolloin Kesälahdella perustettiin paloapuyhdistys. Yhdistyksen tehtävänä oli taata apua kylän ihmisille, jos vahinkoja sattui. Tänään, 255 vuotta myöhemmin, sama tarkoitus ohjaa yhtiötä yhä – tavoitteena on turvata paikallisten ihmisten elämä, talous ja terveys. LähiTapiola Varsinais-Suomi1.9.2026
Lämpökameradrone auttaa löytämään veden varaan joutuneen myös pimeässä
LähiTapiola Varsinais-Suomen lahjoittama lämpökameralla varustettu drone vahvistaa Naantalin Seudun Meripelastajien valmiuksia ihmisten etsintään merellä ja saaristossa. Naantalin Väskin saaressa järjestetyssä demonstraatioissa nähtiin käytännössä, kuinka vedessä olevan ihmisen lämpöjälki erottuu dronen välittämästä kuvasta.LähiTapiola Lappi1.9.2026
Lapissa luottamus tulevaan erottuu koko maata vahvempana
Lappilaiset näkevät yrittäjien rohkeuden ja alueen optimismin merkittävinä talouskasvun ajureina. ”Lapissa on nyt sellaista myönteistä virettä, jota ei kannata hukata.”
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Jokainen voi olla sankari – ensiapukoulutusta 500 alakoululaiselle Lapissa