LähiTapiola Pirkanmaa lahjoitti 70 000 euroa kiusaamisen ennaltaehkäisyyn ja jälkihoitoon
Yhä useammalla nuorella havaitaan masennusta ja ahdistuneisuutta ja yhä useampi nuori joutuu mielenterveyssyistä eläkkeelle. Nuoriso- ja lastenpsykiatrit tunnistavat kiusaamisen yhdeksi merkittävimmäksi syyksi nuorten itsetuhoisuudelle ja sairaalahoidon tarpeelle. Nuorisopsykiatrian lähetteen saaneista nuorista potilaista jopa yli 80 %:lla on kokemusta kiusaamisesta. LähiTapiola Pirkanmaan hallitus on päättänyt 70 000 euron lahjoituksista käytännön työhön kiusaamisen ennaltaehkäisyyn ja jälkihoitoon.
LähiTapiolan kiinteistösalkuille ennätykselliset GRESB-tulokset – kaikkien rahastojen kokonaispisteet nousivat
LähiTapiolan kiinteistösalkut saavuttivat ennätystuloksen kansainvälisessä GRESB-vertailussa. Kaikki salkut paransivat tulostaan, ja kolme ylsi korkeimpaan viiden tähden luokkaan.LähiTapiola VarainhoitoSijoittaminen2.10.2026
Sijoittajien näkymät ovat valoisat, mutta epävarmuus ei ole kadonnut markkinoilta
Geopoliittiset jännitteet, valtioiden velkaantuminen ja tekoälyhuuma ylläpitävät epävarmuutta. LähiTapiolan Sijoitusillassa 29.9.2026 asiantuntijat arvioivat kuitenkin markkinoiden näkymiä varovaisen optimistisesti: talous on pysynyt vahvana, yritysten tulokset ovat kehittyneet suotuisasti ja sijoittajalle löytyy edelleen mahdollisuuksia.LähiTapiola Pääkaupunkiseutu30.9.2026
Pimeä vuodenaika on täällä – muista käyttää heijastinta
Vuoden pimeimpänä aikana tapahtuu lähes puolet jalankulkijoiden kaikista henkilövahingoista. Ilman heijastimia ja muita turvavarusteita jalankulkija tai polkupyöräilijä voi jäädä huomaamatta. Oikeilla varusteilla vähennät onnettomuusriskiä ja liikut turvallisemmin.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
LähiTapiola Pirkanmaa lahjoitti 70 000 euroa kiusaamisen ennaltaehkäisyyn ja jälkihoitoon