Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijat ja vastavalmistuneetAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola SavoTurvallisuus15.11.2020

Savo: Valtaosa rakennuspaloista olisi ehkäistävissä

Ilmojen kylmetessä ja jouluaikaan lämmitys, ruoanlaitto, kynttilät sekä ulkotulet aiheuttavat paloriskejä kodeissa. Savon alueella syttyy vuosittain noin 100 palovahinkoa. Suurin osa asumiseen liittyvistä paloista saavat alkunsa tulisijoista ja savuhormeista tai ovat seurausta ihmisen toiminnasta. Valtaosa näistä olisi ehkäistävissä toimivalla palovaroittimella, alkusammutuskaluston käytöllä sekä nuohouksen asianmukaisella hoidolla.

Muita ajankohtaisia asioita

LähiTapiola VarainhoitoTalous9.10.2026

Asiakastiedote: Sijoitusrahasto LähiTapiola Reaalikorko sulautuu LähiTapiola Pitkäkorko -rahastoon 8.12.2026

Finanssivalvonta on hyväksynyt sulautumissuunnitelman ja antanut rahastojen sulautumiselle täytäntöönpanoluvan. Sulautumisen voimaantulopäivä on 8.12.2026.
LähiTapiola Varsinais-Suomi8.10.2026

Sydän pysähtyi kesken kesäpäivän – defibrillaattori pelasti hengen

LähiTapiola Varsinais-Suomen asiakas Sari Heiskanen vietti edelliskesänä ensimmäistä lomapäiväänsä Pöytyän Yläneellä, Kallionokan leirintäalueella. Päivä sai uudenlaisen käänteen, kun aamusauna vaihtuikin elvytystehtävään.
LähiTapiola Keski-Suomi8.10.2026

Jäistä pelastautumista harjoitellaan AaltoAlvarissa – jäälauttakiertue saapuu Jyväskylään 23.10.

Miten jäistä pääsee takaisin ylös, jos jää pettää alta? Entä miltä pelastautuminen tuntuu talvivaatteissa, saappaat jalassa tai sukset mukana? Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto (SUH) ja LähiTapiola Keski-Suomi tuovat jäälauttaharjoituksen Jyväskylään perjantaina 23.10.2026. AaltoAlvarissa klo 14–18 järjestettävässä tapahtumassa jäistä pelastautumista pääsee harjoittelemaan turvallisesti uimahalliolosuhteissa asiantuntijan ohjauksessa.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetSavo: Valtaosa rakennuspaloista olisi ehkäistävissä

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn