Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
NäkökulmiaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Hannu NummiaroTalous31.3.2023Miten puolueet olisivat valmiit taittamaan velkaongelman? Toimenpidekirjossa on yllättävän suuret erotValtionvarainministeriö ehdottaa vaalikaudelle kuuden miljardin euron sopeutustoimia. Lue ekonomisti Hannu Nummiaron vertailu, miten eduskuntavaalitaistoa käyvät puolueet vahvistaisivat julkista taloutta  vaalikaudella.
Näkökulmia
Jari JärvinenTalous9.9.2025LähiTapiola Maailma-rahastot – Vuosien menestystä ja harkittua sijoittamista LähiTapiolan Maailma-rahastot ovat vuosien ajan osoittaneet, että selkeä strategia ja harkitut päätökset johtavat menestykseen kansainvälisissä vertailuissa. LähiTapiola Varainhoidon pääekonomisti ja johtaja Jari Järvinen avaa näkemyksiään menestyksen taustalla olevasta sijoitusstrategiasta.Jaana SohlmanMaa- ja metsätalous3.9.2025Minkä perjantairuoan valitset? Maanviljelijänä ja suomalaisen ruoan tuottajana kiinnitän aina huomiota ruoan alkuperään – myös mättöperjantaina.Marika MakkonenMaa- ja metsätalous1.9.2025Metsä pitää antaa seuraavalle sukupolvelle ajoissa, jotta siihen ehtii syntyä suhde Kuolinpesien omistuksessa on reilu miljoona hehtaaria metsää. Tietämättä vielä järjestystä sen tarkemmin, on hyvin mahdollista, että tulevaisuudessa – toivottavasti en kuitenkaan vielä pitkään aikaan – kuulun tähän joukkoon.
Katso lisää näkökulmia
UutishuoneNäkökulmiaMiten puolueet olisivat valmiit taittamaan velkaongelman? Toimenpidekirjossa on yllättävän suuret erotHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn