Miten puolueet olisivat valmiit taittamaan velkaongelman? Toimenpidekirjossa on yllättävän suuret erot
Valtionvarainministeriö ehdottaa vaalikaudelle kuuden miljardin euron sopeutustoimia. Lue ekonomisti Hannu Nummiaron vertailu, miten eduskuntavaalitaistoa käyvät puolueet vahvistaisivat julkista taloutta vaalikaudella.
Korkorahastot voivat tasapainottaa sijoitussalkkua ja tarjota vaihtoehdon varoille, joita ei haluta altistaa osakemarkkinoiden voimakkaalle arvonvaihtelulle. Sopivan rahaston valintaan vaikuttavat varojen käyttötarkoitus, sijoitusaika ja se, kuinka paljon arvonvaihtelua sijoittaja on valmis hyväksymään.Heikki UrpelainenTalous10.9.2026
Suomi ei ole Euroopan Texas datakeskuksista huolimatta
Datakeskuksia, teknologiaa ja energiaa löytyy sekä Suomesta että Texasista. Siihen yhtäläisyydet pitkälti jäävätkin, kirjoittaa Seligson & Co:n salkunhoitaja Heikki Urpelainen.Hannu NummiaroTalous10.9.2026
Onnellisuuden konepellin alla
Suomi tunnetaan maailman onnellisimpana maana, mutta mitä YK:n onnellisuusraportti todellisuudessa mittaa? Miksi Suomi menestyy ja kuinka pitkään ykköspaikka voi säilyä? LähiTapiola Varainhoidon pääekonomisti Hannu Nummiaro tarkastelee maailman onnellisuusraportin taustoja.
Katso lisää näkökulmia
Uutishuone
Näkökulmia
Miten puolueet olisivat valmiit taittamaan velkaongelman? Toimenpidekirjossa on yllättävän suuret erot