Sijoitustoiminta sodan vallitessa – miten tästä eteenpäin?
Miten Ukrainan kriisi ja Euroopan tilanne vaikuttaa kestävään kehitykseen? Venäjän vahva asema energian tuottajana vaikuttaa energian saatavuuteen ja hintoihin. Tämä on tärkeä mahdollisuus Euroopalle tarttua uusiutuvan energian lähteisiin fossiilisten polttoaineiden korvaajana.Lisää sijoittamisesta
Näkökulmia
Sonja LehtonenTalous14.5.2026Rahastolahja nuorelle – pieni teko nyt, iso vaikutus myöhemmin
Nuorelle lahjan keksiminen ei ole aina helppoa. Tavaraa on usein jo ennestään paljon, ja rahakin kuluu nopeasti arjen menoihin. Entä jos lahja ei katoaisikaan heti, vaan kasvaisi ajan myötä ja tukisi nuoren tulevaisuutta? Rahastolahja on yksinkertainen mutta merkityksellinen tapa antaa jotain, joka voi kantaa pitkälle, sanoo yhteysjohtaja Sonja Lehtonen. Uki LammiEläke6.5.2026Riittääkö lakisääteinen eläke elintason ylläpitämiseen?
Henkilökohtaisen eläkesäästämisen veroedun poistuminen vuonna 2027 muuttaa eläkevarautumisen tapoja. Samalla lakisääteisen eläkkeen rajallisuus korostaa tarvetta etsiä uusia sijoitus- ja säästämisratkaisuja eläkeaikaa varten, sanoo LähiTapiola Henkiyhtiön sijoittamisen liiketoiminnan johtaja Uki Lammi.Mika LehtoEläke16.4.2026Eläkesäästämisen verokannuste katoaa – mitä tapahtuu vuoden 2027 jälkeen?
Vapaaehtoisen eläkesäästämisen verokannuste poistuu vuoden 2027 alusta. LähiTapiola Henkiyhtiön juristi Mika Lehto käy läpi, miten veroedullinen eläkesäästäminen on vuosien varrella muuttunut ja mitä muutos tarkoittaa säästäjille jatkossa.
Katso lisää näkökulmia
Uutishuone
Näkökulmia
Sijoitustoiminta sodan vallitessa – miten tästä eteenpäin?