Puhumattomuus painaa maa- ja metsätilojen sukupolvenvaihdoksia – ”kukaan ei uskalla ottaa tulevaa puheeksi”
Moni viljelijä ja metsänomistaja ehtii kuolla ennen kuin tilan tulevaisuudesta on puhuttu. Vain kahdessa viidestä (39 %) metsää tai maata omistavassa suvussa on puhuttu omistuksen jatkamisesta suvun kanssa, selviää LähiTapiolan tuoreesta kyselystä. 12 prosentilla keskustelu on jäänyt, koska aihe on liian vaikea.
ArvoLexin toimitusjohtaja Elina Lindvall, LähiTapiolan maatilaliiketoiminnan johtava asiantuntija Sami Myyrä ja LähiTapiola Henkiyhtiön myyntijohtaja Eeli Hulmi Maata ja metsää perinnöksi -webinaarissa
Ajankohtaista
Talous27.4.2026Henkilöstörahastojen sijoituskulut kannattaa tarkistaa – ”pieneltä tuntuva ero voi syödä satoja tuhansia euroja pitkässä juoksussa”
Yhä useampi suomalainen palkansaaja kuuluu henkilöstörahastoon, mutta harvalla on näkymää sijoituskohteiden kuluihin. Tiesitkö, että sijoituskohteiden kulut voivat syödä kymmeniä tuhansia euroja vuodessa ja satoja tuhansia kymmenessä vuodessa?Osakemarkkinoiden keskittyminen23.4.2026Hajautus epävarmuuden maailmassa – mitä riskiä oikeastaan hallitsemme?
Globaalikaan hajautus ei aina tarkoita pientä riskiä. LähiTapiola Varainhoidon johtaja Jyrki Mäkelä muistuttaa, että sijoittajan on ymmärrettävä salkkunsa todelliset altistumat ja keskittymäriskit.Talous23.4.2026Tasetaantuma hellittää hitaasti: joka kolmas on säästänyt aiempaa enemmän – lähes puolet aikoo käyttää säästöjä lähivuosina
Kyselytutkimuksen mukaan osa kotitalouksien puskureista voi alkaa purkautua kulutukseen, jos energiashokki jää lyhyeksi ja työmarkkinat viimein piristyvät. Julkisten palvelujen ja sosiaaliturvan leikkaukset sekä huoli taloudesta ja työllisyydestä ovat lisänneet säästämistä erityisesti naisilla.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Puhumattomuus painaa maa- ja metsätilojen sukupolvenvaihdoksia – ”kukaan ei uskalla ottaa tulevaa puheeksi”