Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Elämänturva22.8.2024LocalTapiola Group’s half-yearly report for 1 January–30 June 2024: Difficult winter increased the number of claims, but the high volume of claim applications was overcome wellThe exceptionally harsh and unpredictable winter, the difficult financial situation of households and concerns over accessing healthcare were widely reflected in LocalTapiola’s results. The number of claims increased, but the high volume of claim applications was overcome well. We paid customers EUR 511 million in non-life insurance claims, up 13.7 per cent from the corresponding period in 2023.
Kaksi työntekijää laskeutuu portaita LähiTapiolan pääkonttorilla Tapiolan Hohkassa.
Ajankohtaista
Terveys21.11.2025Valtaosa suomalaisista on sitä mieltä, ettei flunssa vaadi lääkärikäyntiä – silti se on yleisin syy käyttää terveysvakuutusta Akuutti ylähengitystieinfektio on yleisin syy, johon LähiTapiolan sairauskuluvakuutuksia käytetään. Kyselyn mukaan jopa kolmasosa heistä, joka on käynyt flunssan takia lääkärissä tai vienyt lapsensa sen takia lääkäriin, on tehnyt niin saadakseen lääkärintodistuksen esimerkiksi töistä poissaolon takia.Turvallisuus20.11.2025Laitekaupoilla tietoturva helposti unohtuu – ”Ilman päivityksiä uusikin laite voi vanheta käsiin”Vain joka neljäs varmistaa ostohetkellä, että kodinlaitteisiin saa valmistajalta tietoturvapäivitykset, selviää LähiTapiolan kyselystä. Myöskään kameroiden ja mikrofonien kyberriskeihin ei juuri kiinnitetä huomiota. Black Friday- ja joulutarjousten huumassa voi tulla tehtyä hankintoja, jotka myöhemmin harmittavat.Turvallisuus19.11.2025Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissäTällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaLocalTapiola Group’s half-yearly report for 1 January–30 June 2024: Difficult winter increased the number of claims, but the high volume of claim applications was overcome wellHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn