Nuorten into hakea kesätöihin kasvaa – näin huolehdit kesätyöntekijöiden työturvallisuudesta
Nuorista jopa 74 % on hakenut tänä vuonna kesätöihin, ja määrä on kasvanut vuodesta toiseen.* Työnantajilla on tärkeä velvollisuus huolehtia nuorten työntekijöidensä työturvallisuudesta. Nappaa tästä talteen parhaat vinkit turvallisempaan työkulttuuriin.
Ajankohtaista
Private Credit12.1.2026Private credit -rahastot keräysvaiheessa – miltä ne näyttävät sijoittajille?
LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen esittelee dataan perustuvan läpileikkauksen Private credit -rahastoista ajalta 1/2022–10/2025. Materiaali vastaa kysymyksiin, miltä kohderahastot näyttävät keräysvaiheessa ja mitä rahastomanagerit tavoittelevat ja lupaavat.Sijoittaminen9.1.2026Kysely paljastaa suomalaissijoittajien suurimmat huolet – pääekonomisti kertoo oman riskilistansa
Poliittinen epävarmuus, sota Ukrainassa ja Suomen talouden vaisu veto ovat suomalaisten sijoittajien yleisimpiä huolia, paljastaa LähiTapiolan kyselytutkimus. Pääekonomisti pitää uuden sijoitusvuoden suurimpina riskeinä tekoälykuplaa, Yhdysvaltojen ja Kiinan valtataistelua sekä valtioiden velkaantumista, jolle ei loppua näy.Maa- ja metsätalous8.1.2026Suomeen uusi luonnonarvokaupan pilottihanke
Tapio Palvelut Oy, S-ryhmä, Finsilva ja LähiTapiola käynnistävät pilottihankkeen, jossa kehitetään uudenlaista markkinaehtoista luonnonarvokaupan mallia. Tavoitteena on lisätä alueen luonnon monimuotoisuutta ennallistamalla noin 12 hehtaarin entinen avosuo Pielavedellä Pohjois-Savossa. Hankkeessa käydään kauppaa syntyvillä luonnonarvohehtaareilla ilman kompensaatiotarkoitusta.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Nuorten into hakea kesätöihin kasvaa – näin huolehdit kesätyöntekijöiden työturvallisuudesta
Asiointikielen vaihtaminen sulkee käynnissä olevan chat-keskustelun.