Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
17.3.2025

”Joka viides kohtaa vakavan sairauden työuransa aikana” – vakuutusturvan myynti kasvaa kymmeniä prosentteja vuodessa

Sairauspäivärahan leikkaus ja julkisen terveydenhuollon haasteet lisäävät tarvetta varautua vakavaan sairauteen taloudellisesti. Viisi prosenttia suomalaisista kertoo harkinneensa vakuutusturvaa luettuaan julkisuuden henkilöiden sairastumisista. LähiTapiolassa vakuutusturvan myynti on kasvanut kymmenillä prosenteilla vuodessa koko 2020-luvun.
Ajankohtaista
Turvallisuus8.7.2026Lähes kolmasosa joutuu nyt säästämään autoilusta, ja se vaarantaa paikoin muidenkin turvallisuuden – ”Vesiliirron riski kasvaa”Autoilusta säästämään joutuneista 35 prosenttia on lykännyt uusien renkaiden ostoa, kun vuonna 2024 vastaava osuus oli 26 prosenttia. Suunta on huolestuttava, arvioi LähiTapiolan johtaja Tapani Alaviiri.Turvallisuus6.7.2026Kun kesämyrsky nousee, ennakointi kannattaa – näin suojaat kotisi ja toimit vahingon jälkeenKesämyrsky voi alkaa nopeasti ja jättää jälkeensä yllättävän paljon vahinkoa. Pahimmillaan kova tuuli, rankkasade ja kaatuvat puut rikkovat rakennuksia, ajoneuvoja, veneitä ja muuta omaisuutta. Vahinkoriskiä voi kuitenkin pienentää selvästi varautumalla etukäteen. 5.7.2026Yli neljäsosa joustaa pyörän lukitsemisesta pyöräkellarissa tai kotipihassa, vaikka juuri näissä varkauden riski on suuri – ”Kannattaa lukita aina”LähiTapiolan vahinkotietojen mukaan pyörävarkauksista sattuu eniten heinä-syyskuussa. Laadukasta lukkoa kannattaa käyttää myös omassa pihassa, sanoo asiantuntija.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaista”Joka viides kohtaa vakavan sairauden työuransa aikana” – vakuutusturvan myynti kasvaa kymmeniä prosentteja vuodessa
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn