Ilmasto-ohjelma toi lisäbuustia ja syvempää ymmärrystä ilmastotyöhön, päästölaskentaan ja -vähennystoimiin
Yli 130 pk-yritystä on Ilmasto-ohjelman 2024 loppusuoralla, ja samalla varsinainen työ päästövähennysten eteen on vasta tiensä alussa. Kuopiolainen ulkomainosyhtiö Mediateko osallistui Keskuskauppakamarin vuoden 2024 Ilmasto-ohjelmaan ja kertoo nyt opeistaan.
Ulkomainosyhtiö Mediateko osallistui vuoden 2024 Ilmasto-ohjelmaan. Janita Auvinen (kuvassa vas.) kertoo, mitä hyötyä ohjelmasta on ollut.
Ajankohtaista
Terveys20.5.2026Borrelioositapaukset rajussa kasvussa – vain viidesosa suomalaisista tarkistaa ihonsa päivittäin punkkikaudella
Borrelioosin takia LähiTapiolan sairauskuluvakuutuksista tehdyt korvaushakemukset kasvoivat viime vuonna vajaa 60 prosenttia. LähiTapiolan terveysvakuuttamisen kehitysjohtaja korostaa, että syytä punkkipaniikkiin ei ole, kunhan riskit muistaa ennakoida. Talous15.5.2026Kysely: Lähes 40 % asunnonvaihtajista on lykännyt osto- tai myyntipäätöstä asuntomarkkinoiden tilanteen vuoksi
Asuntomarkkinoiden pitkä alamäki on saanut monet suomalaiset lykkäämään asunnonvaihtoa. Kyselyn mukaan asunnon ostoa ovat viivästäneet etenkin 25–34-vuotiaat. Perinteisesti ostovoima ja asuntojen reaalihinnat kulkevat käsi kädessä, joten palkkaan suhteutettuna asunto on nyt historiallisen edullinen, muistuttaa asiantuntija. Tilanne suosii etenkin ensiasunnon ostajaa.Maa- ja metsätalous13.5.2026Edunvalvontavaltuutus – turvaa metsänomistajan päätöksenteon ajoissa
Edunvalvontavaltuutus on ennakointia parhaimmillaan: sen avulla voit varmistua siitä, että juuri valitsemasi luotettava henkilö hoitaa taloudellisia ja henkilökohtaisia asioitasi, jos et itse enää kykene siihen.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Ilmasto-ohjelma toi lisäbuustia ja syvempää ymmärrystä ilmastotyöhön, päästölaskentaan ja -vähennystoimiin