Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Ympäristö18.11.2024Ilmasto-ohjelma toi lisäbuustia ja syvempää ymmärrystä ilmastotyöhön, päästölaskentaan ja -vähennystoimiinYli 130 pk-yritystä on Ilmasto-ohjelman 2024 loppusuoralla, ja samalla varsinainen työ päästövähennysten eteen on vasta tiensä alussa. Kuopiolainen ulkomainosyhtiö Mediateko osallistui Keskuskauppakamarin vuoden 2024 Ilmasto-ohjelmaan ja kertoo nyt opeistaan.
Ulkomainosyhtiö Mediateko osallistui vuoden 2024 Ilmasto-ohjelmaan. Janita Auvinen (kuvassa vas.) kertoo, mitä hyötyä ohjelmasta on ollut.
Ajankohtaista
2.4.2026Veikko Halmetoja nimitetty LähiTapiolan taideasiantuntijaksiVeikko Halmetoja tuo asiantuntemustaan LähiTapiolan taidekokoelman kehittämiseen sekä esittelyyn. Kokoelma on osa LähiTapiolan pitkäjänteistä työtä taiteen ja kulttuurin tukemisessa.2.4.2026Jo yli tonni lisää kuussa – työnantajan tarjoama etu voi tuoda 50 prosenttia lakisääteisen eläkkeen päälleKiinnostus lisäeläkeratkaisuihin kasvaa erityisesti yrityksissä, jotka kilpailevat osaajista ja haluavat tarjota turvaa lakisääteisen eläkkeen päälle. Harva työnantaja on kuitenkaan hoksannut, että lisäeläke voi olla tehokas myös nuorien osaajien motivoimisessa ja sitouttamisessa, arvioi LähiTapiola Henkiyhtiön myyntijohtaja.Sijoittaminen1.4.2026Suomalainen sijoittaa keskimäärin 230 euroa kuussa – amerikkalaisosakkeissa potti olisi kasvanut jopa 400 000 euroonSuomalainen kuukausisijoittaja sijoittaa keskimäärin 233 euroa kuukaudessa. LähiTapiola Varainhoidon laskelmien mukaan tästä summasta olisi kertynyt 2000-luvun aikana yli 400 000 euroa, jos rahat olisi sijoitettu amerikkalaisosakkeisiin. Euroalueen tai suomalaisiin osakkeisiin sijoittaneilla varallisuutta olisi noin 200 000 euroa. Maailman myllerryksen keskellä katse kannattaa pitää pitkässä aikavälissä, muistuttaa LähiTapiola Varainhoidon toimitusjohtaja Samu Anttila: säännöllinen sijoittaminen tuo turvaa.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaIlmasto-ohjelma toi lisäbuustia ja syvempää ymmärrystä ilmastotyöhön, päästölaskentaan ja -vähennystoimiin
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn