Ilmasto-ohjelma toi lisäbuustia ja syvempää ymmärrystä ilmastotyöhön, päästölaskentaan ja -vähennystoimiin
Yli 130 pk-yritystä on Ilmasto-ohjelman 2024 loppusuoralla, ja samalla varsinainen työ päästövähennysten eteen on vasta tiensä alussa. Kuopiolainen ulkomainosyhtiö Mediateko osallistui Keskuskauppakamarin vuoden 2024 Ilmasto-ohjelmaan ja kertoo nyt opeistaan.
Ulkomainosyhtiö Mediateko osallistui vuoden 2024 Ilmasto-ohjelmaan. Janita Auvinen (kuvassa vas.) kertoo, mitä hyötyä ohjelmasta on ollut.
Ajankohtaista
Työelämä21.5.2026Tuore kysely: Nuorten näkemykset työelämästä jakautuvat – silti kolme neljästä uskoo löytävänsä paikkansa
Nuorten näkemykset työelämästä jakautuvat voimakkaasti taustan mukaan. Tuoreen kyselyn mukaan erot näkyvät erityisesti perhetaustan, sukupuolen ja nuorten yhteenkuuluvuuden kokemusten kautta. Tiedot käyvät ilmi vuoden 2026 laajasta NYT Nuorten tulevaisuusraportti -kyselytutkimuksesta, joka perustuu yli 6 400 nuoren vastauksiin.Työelämä21.5.2026Yrittäjän tapaturmavakuutus vastaa modernin työn arkeen – 3 syytä, miksi se kannattaa
Yrittäjän tapaturmavakuutus on suunniteltu modernin työn arkeen, jossa työ ei ole sidottu paikkaan tai aikaan. Se kattaa myös vapaa-ajan tapaturmat, mikä korostuu, kun työn ja vapaa-ajan rajat hämärtyvät. Lue kolme syytä, miksi vakuutus on olennainen turva nykypäivän yrittäjälle.Terveys20.5.2026Borrelioositapaukset rajussa kasvussa – vain viidesosa suomalaisista tarkistaa ihonsa päivittäin punkkikaudella
Borrelioosin takia LähiTapiolan sairauskuluvakuutuksista tehdyt korvaushakemukset kasvoivat viime vuonna vajaa 60 prosenttia. LähiTapiolan terveysvakuuttamisen kehitysjohtaja korostaa, että syytä punkkipaniikkiin ei ole, kunhan riskit muistaa ennakoida.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Ilmasto-ohjelma toi lisäbuustia ja syvempää ymmärrystä ilmastotyöhön, päästölaskentaan ja -vähennystoimiin