11.12.2024Green Cardin voi esittää vuoden alusta alkaen myös digitaalisestiGreen Cardin eli Vihreän kortin voi esittää 1.1.2025 alkaen joko paperisena tai suoraan mobiililaitteen kuten matkapuhelimen näytöltä. Uudistus tuo joustavuutta kuljetusyrityksille sekä niille, jotka matkustavat omalla ajoneuvolla Suomen rajojen ulkopuolelle.
Ensi vuoden alusta alkaen Green Cardin voi esittää paperitulosteen sijaan myös suoraan mobiililaitteen näytöltä.
Ajankohtaista
Talous9.2.2026LähiTapiola tukee länsirannikon kasvua ja innovaatiokulttuuria merkittävällä lahjoituksella Vaasan yliopistolleLähiTapiola lahjoittaa Vaasan yliopistolle 900 000 euroa vuosina 2026–2028. Kasvukipinä-lahjoitus kohdistuu monitieteiseen energiasiirtymän innovaatiotoimintaan ja tähtää opiskelijoiden osaamisen vahvistamiseen, tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan edistämiseen sekä Suomen kilpailukyvyn tukemiseen. 4.2.2026Huolloista säästäminen voi kostautua pakkasilla – ”Nyt jos koskaan kannattaa hoitaa auto kuntoon”Alkuvuoden pakkasjakso moninkertaisti yhteydenotot LähiTapiolan Hätäpalveluun. Huoltojen karsiminen voi jättää piiloon käynnistysakun toimintaan liittyviä ongelmia, jotka saattavat katkaista matkan paukkupakkasilla. Autoalan mukaan autojen huoltojen puutteet hiertävät myös käytettyjen autojen kaupassa. Globaali talousmurros2.2.2026Kilpailuetua vahvasta brändistä – sopivatko brändit myös sijoitussalkkuun? Vahva brändi voi olla yritykselle merkittävä kilpailuetu – ja samalla myös sijoittajalle kiinnostava tuoton lähde. Salkunhoitaja Kare Hallamaa tarkastelee, miten brändien arvo näkyy tutkimuksessa, markkinoilla ja osana hajautettua sijoitussalkkua.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaGreen Cardin voi esittää vuoden alusta alkaen myös digitaalisestiHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn